Аграрні розписки прийшли в тваринництво

     13 червня у Самбірському районі на Львівщині фермерське господарство «Сподівання» скористалося можливостями нового фінансового інструменту. Від місцевого приватного підприємства «Кооперативна солідарність» воно отримало позику під заставу 25 тонн коров’ячого незбираного молока, яке має поставляти кредитору впродовж року.

     У договорі за аграрною розпискою чітко виписані параметри співпраці. Зокрема, передбачена базова жирність молока, яка має становити 3,4%, доїння має здійснюватися двічі на день, а раціон годівлі тварин повинен відповідати рекомендаціям спеціалістів Львівської аграрної дорадчої служби.

     Сторони передбачили й форс-мажорні обставини. В договорі зазначили, що в разі нестачі молока для повного погашення зобов’язань позичальник може розрахуватися за аграрною розпискою майбутнім врожаєм будь-якої іншої сільськогосподарської продукції. І ця обставина є доволі привабливою для голови фермерського господарства «Сподівання» Михайла Маціканича. Бо до певної міри розв’язує йому руки: вже зараз він припускає, що в разі непередбачених ускладнень матиме можливість розрахуватися врожаєм сої, яку вирощує. І додає, що для нього важливо не підвести своїх партнерів і виправдати їх довіру.

     Така багатоваріантність виконання зобов’язань за аграрною розпискою особливо багато важить для малих сільгоспвиробників.

     Унікальність «молочної» аграрної розписки полягає не лише в тому, що вона стала першою в тваринницькій галузі. Її особливість зумовлює й те, що за реалізацію договору взялися не дві сторони, як це зазвичай відбувається, а три. Крім кредитора і позичальника суттєві зобов’язання на себе взяла і Львівська аграрна дорадча служба. Спільно з кооперативним об’єднанням «Рівноправність» вона реалізує на Львівщині міжнародний канадський проект «Розвиток молочного бізнесу в Україні».

     Цей проект покликаний посприяти малим та середнім виробникам молока запровадити системне виробництво та реалізацію цієї продукції, що базується на ринкових засадах. Один із напрямків полягає в консультативній роботі та експертному супроводі господарств, які зацікавлені в підвищенні рентабельності свого виробництва та поліпшенні якості молока.