Біологічні засоби для обробки насіння озимих зернових

     Як відомо, важливою проблемою сучасного землеробства являється захист сільськогосподарських культур від шкідливих організмів. Одним із найважливіших заходів захисту рослин є протруєння насіння, яким досягається знезараження насіння від збудників зовнішньої інфекції (твердої, стеблової та карликової сажок, ріжків, пліснявіння) та внутрішньої інфекції (летючої сажки, фузаріозів), а також захист проростків від ураження ґрунтовими патогенами в т. ч. від кореневих гнилей, септоріозу, снігової плісені. Окрім цього, протруювання насіння забезпечує захист сходів озимих зернових культур від таких небезпечних хвороб, як борошниста роса, іржастих хвороб та інших плямистостей листя.

     Дієвим компонентом загальної технології захисту рослин являється застосування біологічного методу і біологічних засобів (біопрепаратів), особливо в органічному землеробстві, що пояснюється насамперед тим, що широке застосування хімічного методу становить небезпеку для здоров’я людей і порушує екологічні процеси в природі, згубно впливає на корисну мікрофлору та якість сільськогосподарської продукції.

     Суть біологічного методу полягає у використанні антагоністичних мікроорганізмів та продуктів їхньої життєдіяльності (вироблених ними метаболітів та індукторів) для пригнічення розвитку збудників хвороб.

     За даними багатьох наукових установ, зокрема Інституту захисту рослин НААН України, НУБіП, антагоністичні взаємини мікроорганізмів характеризуються тим, що один вид тим чи іншим шляхом пригнічує життєдіяльність іншого. Антагонізм поширений серед різних груп мікроорганізмів. Його наявність встановлено у бактерій, актиноміцетів, грибів, водоростей. Гриби, порівняно з іншими мікроорганізмами, мають найбільший спектр антагоністичних властивостей – гіперпаразитизм, тобто високий рівень конкуренції за поживний субстрат, окрім цього вони продукують антибіотики та інші речовини, що пригнічують розвиток збудників хвороб. За спільного розвитку на одному і тому самому субстраті переважатиме той гриб, який має вищу швидкість росту.

    Найбільшого практичного використання серед антагоністів, набули гриби із родів Trichoderma, Trichothecium; променисті гриби (Actinomyces); бактерії (Bacillus subtilis, Pseudomonas aurefaciens, P. fluorescens), та продукти їхньої життєдіяльності.

     Варто відзначити, що окремі з них, зокрема роди грибів Trichoderma, бактерій Pseudomonas, а також Salmonella використовуються для виробництва біопрепаратів у виробничій лабораторії ДУ «Волинська обласна фітосанітарна лабораторія», зокрема:

Триходермін, який містить спори  і міцелій гриба-антагоніста Trichoderma lignorum пригнічує розвиток фітопатогенних мікроорганізмів шляхом впливу на них прямим паразитуванням, конкуренцією за субстрат, виділенням антибіотиків та ферментів.

     Даний препарат застосовують для захисту зернових, технічних, овочевих культур, садів, виноградників та ягідників від грибних і бактеріальних хвороб (кореневих гнилей, білої та сірої гнилі, аскохітозу, парші, оїдіуму, мільдью, бактеріозів). Норми витрати препарату в залежності від культури становлять від 2 до 10л/га. Для обробки насіння зернових культур – 2л/т.

     Вартість препарату станом на 01.09,2018р. – 22,43 грн/л.

     Планриз БТ – біопрепарат на основі бактерій Pseudomonas fluorescens – захищає рослини від хвороб, що передаються через насіння, грунт та аерогенно в процесі росту рослин. Біологічний фунгіцид призначений для захисту рослин від кореневих гнилей, альтернаріозу, аскохітозу, вертицильозного в’янення, макроспоріозу, ризоктоніозу, фузаріозу, оїдіуму, мільдью, а також бактеріозів на зернових, зернобобових, овочевих, плодово-ягідних культурах, виноградниках. Норми витрати препарату, в залежності від культури, становлять від 1до 5 л/га. Для обробки насіння зернових культур, зокрема озимої пшениці 1-2 л/тону.

Вартість препарату станом на 01.09,2018р. – 41,76 грн/л.

     В залежності від фітосанітарного стану рекомендуються також бакові суміші цих препаратів: для обробки насіння зернових культур 1л Планризу + 1л Триходерміну на 1 тону. Для обробки по вегетуючих рослинах – 1л Планризу + 2л Триходерміну на 1 гектар.

     Слід відмітити, що дослідження, які проводились в останні три роки ДУ «Волинська обласна фітосанітарна лабораторія» у базових господарствах, зокрема НДСФГ «Колача Є.Й.» Володимир-Волинського району, дослідній станції Інституту сільського господарства Західного Полісся  НААН України підтверджують високу біологічну ефективність цих препаратів на зернових культурах проти кореневих гнилей, фузаріозу колоса, плісені; а також рістстимулюючу та імунологічну дію на зернових та інших культурах.

     Хороші результати від застосування бакової суміші Планризу та Триходерміну отримано цього року у ФГ с. Літовиж Іваничівського району (голова Кузьмінчук Валентин Володимирович), де окрім підвищення урожайності, отримано якісне зерно озимої пшениці сорту Муран з показниками загального білку 28% і клейковині – 14%, що дало можливість реалізувати зерно лише I класом; непогані результати отримані і в ФГ «Білорусь-Агро» Ратнівського району (голова Гайдучик Сергій Петрович), де застосовувались наші препарати не лише на зернових культурах, а також інокулянт Ековітал на сою, та в багатьох інших господарствах.

     Що стосується  сажкових хвороб,  на які не діють біологічні  протруювачі та фунгіциди, то тут, з нашого боку, найголовніша порада зводиться до того, щоб, по-перше – не допускати посіву неперевіреним насінням не лише за посівними якостями, але  і за показниками  ураження насіння патогенами, і в першу чергу, сажковими хворобами, з якими можна боротися лише обробкою насіння. Перш за все треба правильно поставити діагноз — визначити хворобу та збудника хвороби (деякі види хвороб можуть викликатися не одним видом грибів, як, наприклад, «чорний зародок»). Необхідно впевнитися, чи немає крім сильно розвинутої хвороби, ще й ознак інших хвороб, які також можуть пізніше дати розвиток. Після цього підбираємо необхідний фунгіцид, який може вирішити ці проблеми Обробкою по вегетації ці хвороби не знищуються, що пояснюється особливостями їх органогенезу; по-друге – з тим, щоб уражене насіння не потрапило у сівалку, необхідно обов’язково проводити фітосанітарну експертизу, хоча б на зараження сажковими хворобами. Але це, по-правді кажучи, другий ешелон захисту. Перший – це якісна апробація насіннєвих ділянок, бо ці хвороби слід виявляти ще на першому етапі в системі первинного насінництва.

     В даний час фітосанітарний аналіз насіннєвого матеріалу за досить помірну ціну ми можемо проводити у фітосанітарній  лабораторії.

По всіх питаннях застосування і придбання біологічних засобів захисту і живлення рослин звертатись :

с. Зміїнець, Луцького району,

вул. Ліскова, 1,

телефон (0332) 72-38-88, 72-71-47, 72-71-31,

або до фахівців фітосанітарної служби у районах.