Аграрні перспективи Цуманської ОТГ. ФОТО

     2 квітня 2019 року у селі Клубочин, що в Цуманській ОТГ провели навчання-семінар під час якого розглянули перспективи розвитку сільськогосподарського виробництва на території громади.

     Захід відбувся за ініціативи Цуманської ОТГ та підтримки департаменту агропромислового розвитку.

     На початку зустрічі, староста с.Клубочин Олександр Ходорчук ознайомив присутніх із селом. У селі проживає 131 житель, є 48 дворів. В основному, мешканці займаються сільським господарством, є одне підприємство яке переробляє деревину.

     Робочі місця у селі створюють два господарства, які відвідали учасники навчання-семінару.

     ФОП Галина Пушкарук разом із чоловіком продемонстрували присутнім ягідні плантації малини. Окрім малини вирощують 4 сорти смородини, 2 сорти порічки та 12 сортів полуниці, картоплю. Один сорт полуниці та малина в господарстві сертифіковані ТОВ «Органік стандарт».

     У роботі пригодився аграрний фах, здобутий в Житомирському сільськогосподарському інституті.

     Галина Флорівна розповіла, що на виробництво органічної продукції переходили близько 4-ох років. Щороку господарство робило аналіз землі, вело журнал обліку врожаїв, журнал поля, де зазначалися внесені добрива та засоби захисту рослин. «Ми почали вносити органічні добрива, готувати землю до сертифікації. Географічне розташування ягідного поля відповідало вимогам, оскільки поблизу немає господарств, які використовують хімічні засоби. Урожайність складала 15 т/га. Підготувавши усі необхідні документи, отримали сертифікат з органічного виробництв», - проінформували підприємець.

 

 

 

 

 

     Опісля учасників заходу ознайомили із вирощуванням сільськогосподарських культур у парниковому господарстві фермера Сергія Нестерчука. Присутні оглянули парники, де вирощують розсаду різноманітних сортів капусти та парники із вирощуванням зеленої цибулі. Щороку у ФГ "Сильне" висаджують у відкритий грунт капусту на території 57 гектарів. Окрім капусти вирощують і інші культури овочевої групи, а також – гарбузи, ревінь, обліпиху, кукурудзи.

     Фермерське господарство забезпечує постійним місцем роботи 10 осіб, а під час сезонних робіт залучають близько 100 працівників.

     Фермер та його дружина розповіли про організацію сімейного господарства, підбір працівників та пошуки ринків збуту продукції. Усі мали можливість дізнатися про технологію вирощування рослин в теплицях, економічно вигідні сорти, переваги та ризики виробництва.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Оглянувши обидва господарства, директор департаменту агропромислового розвитку Юрій Горбенко резюмував: «При правильному підході до виробництва, постійному пошуку партнерів та ринків збуту, господарювання на невеликих площах буде економічно вигідним. Ми сьогодні пересвідчилися у цьому на прикладі господарств села Клубочин. Більше того, такі господарства створюють нові робочі місця у селах, наповнюють місцеві бюджети та запобігають виїзду місцевих жителів на кордон».

     - Не потрібно їздити на заробітки. Господарювати можна і вдома, просто треба поставити собі ціль і робити усе щоб досягти її, - запевнила Галина Пушкарук.

     Майбутній розвиток вбачають у кооперації, адже серед основних переваг – збільшення виробничих потужностей та розвиток переробки.

 

     Друга частина навчання-семінару відбулася у приміщенні сільського клубу, де голова Цуманської ОТГ Анатолій Дорошук окреслив пріоритети розвитку громади.

     Очільник громади вважає за необхідне провести інвентаризацію земель, розчистити від самосівів землі сільськогосподарського призначення та ввести їх у виробництво шляхом передачі орендарям. Перевага надаватиметься місцевим виробникам.

     Землі громади охарактеризувала спеціаліст ОТГ Мирослава Григор’єва. Територія громади становить 31611 га, з яких 761 га – забудови, 4265 га – орна земля та 2505 га – пасовища.

     Проблемним питанням залишається передача земель сільськогосподарського призначення поза межами населених пунктів. Незважаючи на це, на території громади є велика кількість орендарів – юридичних осіб. На ділянки, які потребують інвесторів, працівники громади розробили інвестиційні паспорти з рекомендаціями щодо їх експлуатації.

     Юрій Горбенко презентував жителям громади програми підтримки агровиробників, які фінансуються з державного та обласного бюджетів. «Цьогоріч Уряд виділив 5,9 млрд. грн на фінансування аграрної галузі. Така сума – найбільша за останні роки. Це свідчить про наближення до європейських стандартів». Усі агровиробники, незалежно від форми власності, мають можливість скористатися програмами підтримки. Особливу увагу приділено невеликим сільгоспвиробникам, як от фермери, сімейні фермерські господарства. Із 20 напрямків – 18 для фермерських господарств.

     Представник ТзОВ «Укрмілкінвест» Наталія Немеришина інформувала про допомогу у створенні сімейних молочних ферм.

     Директор ДГДСГ і картоплярства НААУ Людмила Сичук розповіла про технології вирощування овочів в сучасних умовах господарювання та їх реалізації, поділилася власним досвідом.

     Представниця садово-ягідного господарства сімейного типу «Трасковський ТМ» Вікторія Трасковська поділилася досвідом господарювання, інформувала про здобутки та нові культури, зокрема презентувала саджанці ревеню, які вирощують в господарстві.

     Про зміни в земельному законодавстві інформувала радник з просторового планування Волинського відокремленого підрозділу Установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» Катерина Степчук.

     Із можливістю започаткування агробізнесу на селі та участі в спільному проекті центру зайнятості та департаменту АПР «Територія майстерності» ознайомила представник Ківерцівського центру зайнятості.

     На завершення, перед присутніми виступили представники підприємства, яке має наміри орендувати землю на території ОТГ. Підприємство «Рівнеагро» орендує 3,5 тис га у Рівненській області. У Цуманській ОТГ планують обробляти 3 тис га, в тому числі шляхом залучення в обіг земель зарослих чагарниками. Присутніх ознайомили із умовами господарювання та презентували соціальний пакет.

     Подібні навчання-семінари плануються проводити на території інших громад.