Аграрному жіноцтву Волині розповіли як залучити додаткові фінансові ресурси. ФОТО

     Волинь – аграрний край, знаний працьовитими людьми та любов’ю до різної землі. Характерною особливістю аграрної галузі області є велика кількість малих та середніх виробників, що створюють крафтовий, унікальний продукт. «Перлинами» серед аграріїв краю є жінки – керівниці підприємств.

     5 лютого в департаменті агропромислового розвитку організували зустріч із жінками керівницями малих та середніх аграрних підприємств, щоб розповісти їм можливості залучення додаткових фінансових ресурсів.

     Зустріч відбулася за участю радниці голови облдержадміністрації Тетяни Щербак, директора департаменту АПР Юрія Горбенка та його заступниці Людмили Петриканин.

     Тетяна Щербак акцентувала, що сьогодні жінки мають високий потенціал в бізнесі, адже підтримуються міжнародними проєктами. «Ви можете залучати у свій бізнес не лише бюджетні кошти, але й проектні та грантові ресурси. Ми плануємо створити при ОДА структуру, яка допомагатиме громадянам у написанні міжнародних проєктів, надаватиме консультації та послуги з перекладу», - повідомила радниця голови ОДА.

     Оскільки серед присутніх на зустрічі було чимало жінок, які займаються вирощуванням та переробкою ягідних культур, то Тетяна Щербак порекомендувала їм об’єднати зусилля задля досягнення амбітних цілей.

     Окрім того, з її слів стало відомо, що облдержадміністрація буде проводити круглі столи за участю голови ОДА, під час яких розглядатимуть проблемні питання галузевих ініціативних груп волинян.

     Людмила Петриканин розповіла про наявні можливості для присутніх підприємниць.

     Програма USAID «Конкурентоспроможна економіка України» (КЕУ) приймає грантові заявки від українських малих та середніх підприємств (МСП), якими керують і володіють жінки, що бажають розширити свій діючий бізнес.

     Заходи з розширення бізнесу можуть бути спрямовані на підвищення продуктивності та збільшення виробництва, вихід на зовнішні ринки, розширення асортименту продукції, підвищення ефективності бізнесу завдяки запровадженню інноваційних та ІТ-рішень тощо.

     Програма КЕУ планує надати 12 грантів на загальну суму приблизно 3 600 000 грн. Очікується, що сума кожної грантової угоди без внеску грантоотримувачки становитиме орієнтовно 300 000 грн. Для подання грантової заявки вимагається внесок грантоотримувачки у розмірі щонайменше 25% від загального бюджету грантової діяльності.

     Франко-Українська Торгово-Промислова Палата (CCIFU) оголосила другий випуск премії Бізнес-Леді «Створено жінками».

     Конкурс відкритий для всіх жінок - без будь-якого вікового обмеження та незалежно від сфери діяльності компанії. До участі допускаються підприємниці віком від 18 років, що заснували власну справу.

     Для участі треба заповнити реєстраційний і надіслати формуляр до 7 лютого 2020 року.

     Переможниця отримає 100 000 гривень, п’ятиденну подорож до Парижа для знайомства з головними офісами компаній-партнерів заходу та менторинг проєкту протягом року.

     Також Людмила Петриканин інформувала про початок прийому заявок на фінансування Українським фондом стартапів.

     Фонд планує надавати безповоротну фінансову допомогу стартапам на початкових стадіях розвитку. Стартапи на стадіях pre-seed можуть отримати грант на суму $25 000, стартапи на стадіях seed – грант на суму $50 000. Таким чином, один стартап який розвивається може поступово отримати два гранти загальною сумою $75 000.

     Держава і Фонд не втручаються в роботу стартапу та не беруть участі у капіталі. Проте, стартап який отримує грант, повинен подавати звітність про використання коштів.

     У 2020 році Фондом заплановано надати гранти на 60 млн. грн. в квартал, тобто 240 млн. грн. за весь рік.

     Юрій Горбенко звернув увагу, що окрім уже названих проєктів, держава дає можливість скористатися дешевими кредитами, згідно програми «Доступні кредити 5-7-9%». Окрім того, для агровиробників працюватимуть державні програми підтримки: пільгове кредитування (в т.ч. – на закупівлю земель с/г призначення), компенсація вітчизняної техніки, підтримка напрямів садівництва, тваринництва, кооперації, дорадництва, відшкодування ЄСВ для сімейних фермерських господарств та компенсація вартості сертифікації органічного виробництва.

     Присутнім на зустрічі жінкам надали усі необхідні матеріали для участі у згаданих проєктах та запевнили у підтримці чи консультаціях за необхідності.

 

 

 

 

     Довідково: на заході були жінки, які представляли наступні підприємства.

ТзОВ «Дари Волині»

     Дата заснування 15.03.2011 року.

     Співзасновники підприємства Тетяна та Олександр Пилиповичі. Досвід підприємницької діяльності з 1993 року.

     Площі полів ягідних культур смородини та малини господарства – близько 146 гектарів. Крім того, підприємство має близько 5 га маточника, на якому вирощує саджанці смородини та малини, та які реалізує оптом та у роздріб.

     Переробляють, заморожують та продають на експорт власно вирощену продукцію. Використовують у своїй роботі сучасні світові технології переробки та зберігання продукції та пропонують плодово-ягідну продукцію у свіжому та замороженому видах.

 

ФОП Галина ПУШКАР

     Галина Пушкар з Ківерцівського району разом із родиною вирощує органічну малину, полуницю, картоплю, обліпиху, смородину, порічки та капусту. Вже 12 років займається органікою – більше 30 гектарів фермерської землі не обробляється жодною хімією. Окрім малини, Галина Флорівна вирощує 4 сорти смородини, 2 сорти порічки та 12 сортів полуниці. Один сорт полуниці та малина в господарстві сертифіковані як «Органік стандарт». Готується площа під насадження органічної полуниці.

     Продукцію вирощує на замовлення багатьох підприємств Волині та сусідніх областей.

 

«Трасковський ТМ» Локачинського району

     Садово-ягідне господарство сімейного типу – «Трасковський ТМ». Це сучасне фермерське високотехнологічне підприємство, один з лідерів регіону, головною діяльністю якого є забезпечення ринку якісними ягодами та саджанцями полуниці, лохини, чорної смородини, малини та інших культур. Господарство засноване у 2001 році. Перевагою господарства є тривалий практичний досвід, помножений на передові агротехнічні методи та використання новітніх світових розробок у галузі ягідництва.

     Компанія постійно працює над розширенням асортименту, впровадженням інноваційних технологій та стандартів якості продукції. Цього можна досягти лише через навчання та переймаючи досвід передових господарств, саме тому Вікторія Трасковська – член господарства, є частим гостем на різного роду навчальних заходах, семінарах, форумах, поїздках на виставки.

     Висока товарна якість продукції – одна з конкурентних переваг підприємства. Для максимального збереження смакових і природних властивостей ягід період між їх збором з поля та охолодженням становить не більше 30 хвилин. Завдяки цьому продукція зберігає свої товарні властивості. Усі ягоди фасуються у євротару та відправляються на продаж. Крім того незабаром компанія планує спорудити приміщення шокової заморозки.

     Крім вирощування полуниці, сімейне господарство Трасковських виділило значні площі під вирощування овочевих культур, зокрема капусти, перцю та томатів.

     Партнерами компанії є відомі українські торгові марки та переробні підприємства. Також ягідна продукція господарства реалізовується в мережах оптової та роздрібної торгівлі, зокрема у гіпермаркетах «Там-Там», «Салют», «Наш край».

 

ФГ «АннАстасія» Ківерцівського району

     Голова - Людмила Баннікова

     Засновано у 2007 році. Займається вирощуванням смородини та полуниці, декоративних рослин, а також бджолярством. В господарстві налічується до 100 вуликів. Є будиночок на бджолах, проводять апітерапію.

 

СФГ «Галичани-Агро Ленд» Горохівського району

     Голова – Світлана Стецюк

     Створено у 2013 році. Займається рослинництвом та тваринництвом. Обробляє 202 га землі, вирощує зернові та технічні культури.     

     В господарстві налічується 43 ВРХ, з них 33 корови молочного стада.    

     Крім того, Світлана Стецюк очолює обслуговуючий кооператив «Степ» Основні види діяльності кооперативу: заготівля, охолодження, переробка та реалізація молока, послуги з обробітку землі, заготівлі сіна.

     На даний час кооперативом проводяться будівельні та реконструкційні роботи із встановлення каналізаційних, вентиляційних систем та опалення приміщення сироварні.

 

Компанія Organic Escargo

     Спеціаліст з вирощування равликів – Людмила Денисюк

     Компанія Organic Escargo була заснована в 2017 р.

     Свою діяльність розпочала із заготівлі виноградного равлика Xelix pomatia, свіжих лісових та городніх ягід, лісових грибів у населення. Основними каналами збуту став експорт у країни Європи, зокрема Польщі, заморожених ягід та сушених грибів.

     Навесні 2018 року започаткована ферма в смт.Торчин з вирощування равлика Helix aspersa Maxima та Helix aspersa Muller. Запущено репродуктор з розмноження цих видів равлика, відбирання ікри (для споживання та вирощення молодняка). Маточне стадо равликів компанія реалізовує господарствам України з метою популяризації та розвитку равликового фермерства. В планах проводити навчання та супровід на всіх етапах розведення молюск, включаючи забезпечення кормом та прийомом равлика на для подальшої переробки.

     Organic Escargo планує відкриття та запуск першого в Україні заводу з переробки равлика та виготовлення готової продукції з нього.

     Компанія розраховує започаткувати проект з розведення Helix lucorum. Маточне стадо, у кількості 5 тонн, компанія планує закупити в Азербайджані та започаткувати вирощення даного виду в Україні. На сьогодні равлик Helix lucorum є в Криму, він занесений в Червону книгу України.

 

ФОП Горбач Лєна

     ТМ «Gorbach EcoСвіт» (пастила)

     Виготовлення пастили Горбач Лєна розпочинала на домашній кухні, а вже сьогодні продукцію «Gorbach EcoСвіт» можна купити у різних кав’ярнях Луцька за доступною ціною.

     Пастила – це і продукт харчування, і солодощі, і джерело енергії. Тут немає цукру – для солоду використовують банан, грушу чи будь-який інший солодкий натуральний інгредієнт. Її можна робити навіть із томатів і кави ристретто (вона міцніша, ніж подвійне еспресо і при цьому містить мало кофеїну). Окрім того, цей продукт – це чудовий спосіб збереження ягід, овочів та фруктів, а також запас енергії взимку.

     Горбач Лєна є активним учасником різноманітних виставок-ярмарків.