Чергова конференція «Німецько-український агрополітичний діалог»

     06 листопада 2020 року через платформу ZOOM в рамках проєкту «Німецько-український агрополітичний діалог» (АПД) відбулася онлайн-конференція на тему: «Стале та ефективне використання земель комунальної власності (ОТГ) з урахуванням публічних інтересів».

     Мета цієї конференції полягає в детальному висвітленні земельних питань ОТГ, обговоренні можливих підходів та процесів земельного управління з урахуванням адміністративних, соціальних, екологічних та економічних точок зору на основі національного  та міжнародного досвіду.

     В заході приймали участь начальник управління агропромислового розвитку облдержадміністрації Юрій Горбенко, керівниця компоненту «Земельні відносини проєкту «Німецько-український агрополітичний діалог»  Катя Деллс - співорганізатори конференції.

     Також учасниками конференції були представники більше 20 об’єднаних територіальних громад області, 

     Юрій Горбенко акцентував, на тому, що Уряд України активно продовжує реформу децентралізації, пов’язану з утворенням об’єднаних територіальних громад (ОТГ) з розширеними управлінськими повноваженнями. Указ Президента України від 15 жовтня 2020 року №449/2020 «Про деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин» завершить реформу децентралізації, усі новостворені громади отримають землі у комунальну власніть та зможуть використовувати кошти від землекористування для свого розвитку.

     Із презентацією можна ознайомитись ТУТ.

 

 

 

 

     З вітальним словом до учасників онлайн конференції звернувся Денис Паламарчук - директор департаменту аграрної політики Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, який позитивно оцінив ініціативу Волинської ОДА щодо проведення такого заходу, який на сьогодні є актуальним для об’єднаних територіальних громад.

     Сільський голова  Забродівської ОТГ Микола Калачук проінформував про статус кво забезпечення земель, стан передачі з національного рівня, плани використання земель громади. Із презентацією можна ознайомитись ТУТ

     Андрій Мартин представник Офісу реформ Кабінету Міністрів України проінформував про нове законодавство з просторового планування та висновки для земельного управління на місцевому рівні.

     Наголосив, що для новостворених громад стоїть першочергове завдання розробити Стратегію розвитку громади, яка має відповідати державним та регіональним програмам.

     Закон України від 17.06.2020 №711-ІХ « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель» (набрання чинності 24.07.2021 р.) надає органам місцевого самоврядування можливість здійснювати просторове планування території громади, як у межах, так і за межами населених пунктів. Комплексний план просторового розвитку території громади є одночасно містобудівною документацією і документацією із землеустрою на місцевому рівні, розробляється в електронному документі та є загальнодоступним. 

     Із презентацією можна ознайомитися ТУТ

     Лотар Гайдтманн керівник департаменту з обігу земельних ділянок товариства із земельного управління федеральної землі, який працює під керівництвом Міністра землі Мекленбург-Форпоммерн та є головою наглядової ради, проінформував про організацію роботи земельного управління на регіональному рівні на прикладі федеральної землі Мекленбург-Форпоммерн.

     Загальний фонд землі сільськогосподарського призначення землі Мекленбург-Форпоммерн складає близько 85 тис га (7 % земель у федеральній землі).

     Сфери діяльності товариств з управління землею:

     - Обіг земельних ділянок – управління земельними площами

     - Розвиток аграрної структури та сприяння залученню інвестицій

     - Землевпорядкування

     - Інженерне планування

     - Геодезія

     - Міський та регіональний розвиток

     - Агенство із захисту боліт та екологічних площ

     Пріоритети орендної політики товариств з управління землею

     - висока додана вартість у сільській місцевості

     - перевага надається підприємствам, що займаються твариннцтвом

     - перевага надається підприємствам з площею менш ніж 300 га

     - пріоритетними є молоді фермери і органічні підприємства

     - перевага надається підприємствам, що підтримують громадські заходи ( інфраструктура, захист природи, захист клімату…)

     - передавання землі в оренду лише місцевим фермерам.

     Із презентацією можна ознайомитися ТУТ

     Директор з розвитку Всеукраїнської асоціації громад Ігор Абрам'юк розповів про впровадження Державного аграрного реєстру.

      5 листопада п.р. Верховною радою України був прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо функціонування Державного аграрного реєстру та удосконалення державної підтримки виробників сільськогосподарської продукції».

     Державний аграрний реєстр використовується також для електронної взаємодії між фізичними та юридичними особами, державними органами, органами місцевого самоврядування, центрами надання адміністративних послуг з метою реалізації державної аграрної політики, зокрема в частині надання державної підтримки виробникам сільськогосподарської продукції. Ігор Абрам'юк наголосив, що у 2021 році окремі напрямки державної підтримки будуть здійснюватись через Державний аграрний реєстр.

     Із презентацією можна ознайомитись ТУТ

     Юрій Колмаз - преставник Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України - проінформував про захист болотних угідь в контексті земельної політики України. Із презентацією можна ознайомитись ТУТ

     Андреас Габерль - представник Фонду Міхаеля Зуккова проінформував про актуальне використання (осушених) боліт, висновки  для захисту клімату і перспективи господарського використання боліт. Із презентацією можна ознайомитися ТУТ

 

 

     Міхаель Дільманн - голова фермерського господарства в Івано-Франківській області - розповів, що він є фермером в 14 поколінні. Господарську діяльність веде разом із братом та двома синами, в Німеччині має 1000 га землі, в Україні орендує 300 га землі. На його думку заключення довгострокових договорів оренди землі – це гарантія для залучення інвестицій в країну.