Департамент АПР представив інформацію про виконання бюджету 2017 року

     Вчора, 5 березня в департаменті агропромислового розвитку відбулося публічне представлення інформації про бюджет 2017 року.

     Нагадуємо, що інформація про бюджет 2017 уже попередньо представлялася під час колегії департаменту та під час навчання аграріїв у санаторії «Пролісок» Ківерцівського району.

 

     Відтак, коротко про фінансову підтримку 2017 року.

     На фінансову підтримку з державного бюджету аграріям області спрямовано 20,6 млн. грн. як програмні кошти, 25 мільйонів дотації, як ще кажуть квазі-ПДВ та понад 1,4 млн – частково відшкодовано вартість техніки через банки.

     За програмою «Фінансова підтримка АПК шляхом здешевлення кредитів» використано 6,9 млн грн на відшкодування відсоткової ставки комерційних банків 16 позичальникам за 33 кредитними угодами.

     За програмою «Державна підтримка галузі тваринництва» використано 5,2 млн грн, з них погашено повністю кредиторську заборгованість попередніх років в сумі 3,7 млн грн., решту 1,5 млн.грн – спрямовано на часткову компенсація сільськогосподарським підприємствам за закуплені 602 голови племінного молодняка ВРХ, в тому числі 398 голів, ввезених в режимі імпорту та 124 голови свиней.

     За програмою «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників, ягідників та нагляд за ними»  використано 8,3 млн. грн, з них погашено кредиторську заборгованість попередніх років в сумі 6,2 млн. грн, 2,1 мільйона - спрямовано у ФГ «Сад» Іваничівського – 1,7 млн та Тзов «Дари Волині» Луцького району – 329 тис.грн.

     3 фермерські господарства ФГ «Хоровця В.В.» з Ківерцівського району, ФГ «Голден фіш» з Горохівського району, ФГ «Шляхом традицій» з Рожищенського району отримали фінансову підтримку через Укрдержфонд підтримки фермерських господарств.

 

     З обласного бюджету фінансувалися наступні програми:

     - Комплексна програма розвитку агропромислового комплексу (спрямовано субвенцію в районні бюджети та бюджети ОТГ – 1,6 млн.грн, 90 тисяч – департамент на пільгове кредитування),

     - Обласна програма підтримки індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім» - 5,9 млн грн.,

     - утримання ветеринарних лікарень та ветеринарних лабораторій у 2017 році - 24,3 млн грн. та  природоохоронні заходи – 4 мільйони гривень.

 

     Що зроблено в рамках Комплексної програми:

     За напрямом пільгове кредитування (фінансується через департамент) використано 88 тисяч, в тому числі 40 тис.грн. на компенсацію відсотків фермерському господарству «Глинюка В.Ф.» Рожищенського району за залученим кредитом на придбання обладнання для міні-доїльного залу (господарство облаштувало приміщення доїльного залу сучасним обладнанням DeLaval для одночасного доїння 12 корів) та 48 тис.грн. - фермерському господарству «Рідний Сад» Луцького району за залученим кредитом на придбання холодильного обладнання на будівництво фруктосховища.

     Активно включилися у фінансування Комплексної програми райони і 7 ОТГ, які розробили місцеві програми розвитку АПК та виділили кошти на співфінансування для підтримки малих та середніх форм господарювання.

     Найбільший ресурс спрямовано на виплату дотації власникам, які утримують 3 і більше корів - 1 мільйон 326 тис.грн, використано 1 мільйон 206 тис.грн - 2193 власники особистих селянських господарств отримали по 150 грн з обласного та аналогічну суму спрямовано з районних бюджетів/бюджетів ОТГ за утримання 8043 корів.

     Щодо використання коштів, то не використані незначні суми у Горохівському районі, Маневицькому, Ківерцівському, Володимир-Волинському районах у зв’язку з виділенням коштів на співфінансування з обласного бюджету практично після завершення господарського року (в грудні), в місцевих бюджетах не передбачили відповідних сум.

     135 родин з Турійського району не отримали можливих 137 тисяч в міру того, що депутати Турійської районної ради не вважають за необхідне надавати таку підтримку, і взагалі не прийняли програми.

     Для прикладу Андрейчук Тамара, жителька села Дожва Новодвірської сільської ради Турійського району утримує 23 корови не отримала дотації в сумі   6,9 тис.грн. І що характерно, господиня реалізує молоко вищим та 1 ґатунком на молокопереробне підприємство! \

     В той же час, зважаючи на дефіцит коштів у районному бюджеті, аби підтримати таких виробників у Локачинському районі, завдяки особистій ініціативі начальника відділу Дмитришин Ярослави Омельянівни та за підтримки сільських голів, депутатів місцевих рад було організовано роботу, виділено співфінансування програми у районі шляхом субвенції з сільських бюджетів районному бюджету.

     За напрямом утримання телиць та нетелів в особистих селянських господарствах, які народились в результаті штучного осіменіння та утримувались в господарстві до 2-х річного віку з обласного та районних бюджетів у 2017 році для 30 власників за утримання 35 телиць виплачено 44 тис. грн., з яких 22 тис. грн. з обласного та 22 тис. грн. з районних бюджетів. У фінансування включилися Ковельський та Ківерцівський райони.

     Лише 2 райони – Горохівський і Ківерцівський передбачили співфінансування на дотацію особистим селянським і фермерським господарствам, які мають в обробітку до 50 га землі, за посадку садів і ягідників спрямовано 49 тис.грн.

     На фінансову підтримку заходів із корінного покращення природних пасовищ спрямовано 80,0 тис.грн.

     На розвиток кооперації використано 167 тис.грн для СОК «Степ» Горохівського району частково відшкодовано вартість закупленого обладнання, зокрема пастеризатора, сепаратора, ванни охолоджувача та сівалки, на загальну суму 167 тис. грн., аналогічну суму виділив район.

     В цілому однією з причин не використання коштів обласного бюджету в сумі 244 тисяч гривень - це пізнє спрямування коштів обласного бюджету до місцевих бюджетів (після затвердження розподілу сесією обласної ради від 23.11.2017. №16/10), а це потребує рішення місцевих рад про затвердження коштів субвенції на розпорядника коштів.

     Крім того, з районних бюджетів та бюджетів ОТГ здійснюється часткове відшкодування вартості штучного осіменіння корів та телиць. Виплачено 514 тис.грн, кошти отримали 4039 власників ОСГ за осіменіння 4433 корови. 7 районів – кошти не передбачили.

     Найбільше коштів з районного бюджету спрямовано у Луцькому районі.

     Із загальної суми районні бюджети і бюджети ОТГ найбільшу суму коштів спрямували на програму «Власний дім», що говорить про актуальність програми – 59 відсотків коштів, Комплексну програму – 35 відсотків та інші напрямки відповідно до потреб – 6 %.

 

     Програма "Власний дім на 2012-2017 роки" функціонує на умовах співфінансування. На виконання заходів програми у 2017 році передбачено 11,65 млн.грн, в тому числі:

з державного бюджету                   – 1,80 млн.грн або 16 %,

                   обласного                     – 5,95 млн.грн або 51 %,

                   районних                      – 3,86 млн.грн або 33 %,

                   ОТГ                               –    33 тис.грн.

     У фінансування включились 2 ОТГ: Зимнівська та Прилісненська.

 

     За рахунок коштів бюджетів всіх рівнів:

  •  надано кредитів на суму 6446 тис.грн введено 47 житлових будинків загальною площею 5640 м2;
  •  надано кредитів на суму 1705 тис.грн на реконструкцію 32 житлових будинків;
  •  надано кредитів на суму 1601 тис.грн на придбання 15 житлових будинків;
  • власниками ОСГ надано кредитив на суму 80 тис.грн на придбання   8 корів.

     Найбільше коштів з районного бюджету спрямовано у Маневицькому районі.

 

     На завершення, директор департаменту агропромислового розвитку Юрій Горбенко наголосив, що зважаючи на фінансову підтримку з бюджетів усіх рівнів 2018 року, яку сільгоспвиробники області можуть отримати, маємо прикласти максимум зусиль, щоб аграрії змогли нею скористатися.

     В 2018 році необхідно забезпечити більш активну інформаційну роботу з фермерськими господарствами та підтримку розвитку сільськогосподарської обслуговуючої кооперації. Є окремі цікаві напрями - органічне виробництво, ягідництво, садівництво, вирощування нішевих культур тощо.

     «Потужні агроформування самі знають куди йти, наше завдання – дати поштовх і знайти підприємливих осіб для розвитку малого підприємництва на селі», - резюмував Юрій Горбенко.