Ефективне управління земельними ресурсами. ФОТО

     23 квітня, за організації Світового банку, у Львові відбулася Міжнародна конференція «Ефективне управління земельними ресурсами як передумова розвитку України».

     Участь у конференції взяла в.о. міністра аграрної політики та продовольства України Ольга Трофімцева, заступник міністра юстиції України Ірина Садовська, заступник голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру Олександр Краснолуцький, керівник програм Світового банку з питань інфраструктури та сталого розвитку в Україні, Білорусії та Молдові, Європі та Центральній Азії Ель-Хіфнаві Баер та ін.

     У межах заходу особливу увагу приділили міжнародному досвіду у сфері побудови кадастру, реєстрації прав на землю та управління земельними ресурсами. Його представлять учасники з Нідерландів, Литви, Грузії, Білорусі, а також від Світового Банку, ЄС та Економічної комісії ООН для Європи.

     За словами Ольги Трофімцевої, сьогодні обговорюються різні моделі запуску ринку землі.

     «Урядова модель однозначно матиме запобіжники й обмеження, які б унеможливлювали спекуляції із землею. Крім того, для надання фінансових можливостей малим та середнім агровиробникам повноцінно брати участь у запуску ринку землі – створюється Державна фінансово-кредитна агенція, яка надасть доступ до банківського кредитування, забезпечивши механізм часткового гарантування кредитів», - відмітила Ольга Трофімцева та додала, що усі ці вимоги зазначені в законопроекті «Про обіг земель сільськогосподарського призначення», який за для його результативного розгляду, скоріше за все буде внесено на розгляд вже нового складу Парламенту після проведення чергових виборів.

     Також вона звернула увагу й на виклики в управлінні земельними ресурсами, які потребують системного підходу.

     Провідний економіст Світового банку, дослідницька група з питань розвитку, керівник програми «Підтримка прозорого управління земельними ресурсами в Україні» Клаус Дайнінгер у межах конференції наголосив на тому, що Програма Світого банку та ЄС спрямована на результати, серед яких: реєстрація державних земель, зокрема 100% реєстрація сільськогосподарських земель, земель лісового фонду та реєстрація водних об’єктів. Окрім того, спрощення процедур реєстрації земель Також електронний підхід на всіх рівнях управління земельними ресурсами, збільшення надходжень до місцевих бюджетів, а також захист прав громадян та їх власності.

     В рамках конференції працювали чотири секції, на яких розглядали наповнення системи Державного земельного кадастру, Удосконалення нормативно-правової бази та реєстрації прав на землю, ефективне управління земельними ресурсами як шлях до зміцнення місцевого врядування, систему інформування власників земельних ділянок та моніторинг використання землі.

     Директор департаменту агропромислового розвитку Волинської ОДА Юрій Горбенко взяв участь у роботі четвертої секції. Він наголосив на необхідності поглиблення співпраці аграрних відомств зі службою Держгеокадастру та більшій прозорості у земельних відносинах. Крім того, згідно реформи децентралізації, громади отримують землі сільськогосподарського призначення поза межами населених пунктів. Задля ефективного використання таких земель, потрібно більше співпрацювати та сприяти громадам.

     - Нам необхідно враховувати досвід європейських країн при підготовці до ринку землі, - зазначив Юрій Горбенко та розповів про земельну політику Німеччини, яку вивчав під час фахової інформаційної поїздки.