Хід весняно-польових робіт в області

     Весна поточного року видалася аномально теплою з нерівномірним розподіленням опадів по території області та вітряною погодою. Лише на початку місяця 2-3 березня середньодобові температури повітря були від’ємними, в решту днів вони перевищували норму.  Аналогічно такими ж теплими вони були в 2015, 2016 та 2019 роках.

     Середня температура повітря у березені була на 4,2° вище норми і становила 5,0° тепла.

     Опади випадали у вигляді дощу та снігу впродовж 8-11 днів. Найбільше їх було в другій  декаді березня. Сума опадів за місяць знаходилась в межах 23-38 мм і становила 80-112 % норми.

     Запаси продуктивної вологи становили в орному шарі ґрунту від 22 мм до 42 мм, в метровому – від 123 мм до 200 мм і були на рівні оптимальних та надмірних.

     На даний час переважна більшість сільгосппідприємства області завершила посів ранніх ярих зернових та зернобобових культур, а в особистих селянських господарствах посівна поступово переходить у завершальну стадію. Станом на сьогодні в області усіма категоріями господарств посіяно 59,0 тис.га  ранніх ярих зернових та зернобобових культур – 70 відсотків до намірів посіву. В тому числі пшениці 11, тис.га (69%), ячменю – 19,2 тис.га (67%), вівса – 27,1 тис.га (73 %), гороху – 4,5 тис.га (90 %).

     Окремими господарствами уже завершено посів цукрових буряків.  На сьогодні в області посіяно 5,8 тис.га цукрових буряків або 46 відсотків до намірів.

     Окремі господарства приступили до посіву соняшника та кукурудзи.

     В цілому, цьогорічна динаміка польових робіт, завдяки сприятливим погоднім умовам, значно випереджає минулорічну. Так, станом на поточну дату у 2018 році було посіяно лише 6 тис.га ранніх ярих зернових – менше 10 відсотків, до посіву цукрових буряків і теплолюбивих культур (соняшник, кукурудза) ще не приступали.

     Характерною особливістю цьогорічної посівної кампанії була достатня пропозиція насіння високих репродукцій ярих зернових культур.

     На виробництво насіннєвого матеріалу зернових культур у 2018 році в області було сертифіковано 5 насіннєвих господарств: Волинська ДГСГ НААН, ДП ЕДГ «Еліта» Волинської ДГСГ НААН, ПП «Еліт-Стар», ТзОВ «Волинь Нова», ТзОВ «П’ятидні».

     Потужності сучасних насіннєвих заводів у ТзОВ «Пятидні» та ТзОВ «Волинь-Зерно-Продукт» дозволяють забезпечити потребу у якісному насіннєвому матеріалі не лише волинських аграріїв але і сільгоспвиробників за межами області.  Всього цими насіннєвими заводами вироблено та реалізовано сільгосппідприємствам області близько 1,7 тис.тонн насіння ярих зернових та зернобобових культур.

     До послуг сільгоспвиробників 5 сертифікованих лабораторій: 2 лабораторії ДП «Центр експертизи та сертифікації сільськогосподарської продукції», 2 лабораторії насіннєвих заводів (ТзОВ «Пятидні» та ТзОВ «Волинь-Зерно-Продукт» та одна в обласній державній фітосанітарній лабораторії.

     Для проведення весняно-польових робіт є можливість скористатись товарним кредитом.   

     Аграрний фонд розпочав весняну форвардну програму. Розмір авансового платежу складає 65 % від загальної вартості поставки. Рівень цін виходячи з яких здійснюється передплата: 5,8 та 5,6 тис.грн. відповідно пшениця 2 та 3 класів, жита – 4 тис.грн, ячменю – 5,2 тис.грн, вівса – 4,2 тис.грн, гороху – 6,2 та кукурудзи – 4,15 тис.грн.

     Також працює за форвардом ДПЗКУ під закупівлю пшениці, ячменю, кукурудзи.  Після підписання договорів на поточний рахунок сільгоспвиробника згідно умов договору поставки, буде здійснена попередня оплата, яка складатиме 3600 гривень з урахуванням ПДВ за одну тонну законтрактованого зерна. Річні відсотки за користування коштами складають від 9,5 до 13% річних.