Ключ до успіху волинських фермерів та одноосібників віднайдено. ФОТО

     Люди здавна практикували кооперування, розуміючи, що лише взаємодопомога поліпшить існування і подальший розвиток суспільства. Сільськогосподарський кооперативний рух – це форма самодопомоги сільськогосподарських товаровиробників поширена у всьому світі, але забута в Україні.

     З 1 грудня 2017 року в області розпочав роботу Проект «Ключ до успіху. Покращення економічної ситуації в сільській місцевості Волинської області України і Брестської області Республіки Білорусь шляхом розвитку сільськогосподарської кооперації» в рамках Програми територіальної співпраці країн Східного партнерства Білорусь-Україна.

     Донором даного проекту є Європейський Союз, а саме Німецьке Товариство міжнародного співробітництва (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

     Як повідомила координатор проекту Наталія Козак, поштовхом до написання проекту було переслідування ідеї збільшення рентабельності агрогосподарств за рахунок створення доданої вартості їх продукції. Тобто, не продавати продукцію просто з поля, а додавши переробку, продавати перероблений чи готовий продукт. Як приклад успішного досвіду кооперації, Наталія Богданівна навела країни Європи, де 80-90% сільськогосподарської продукції, яка вирощується в дрібних та середніх господарствах продається через групи виробників, що існують у різних формах, в тому числі і у вигляді кооперативів.

     - На сьогодні українські селяни, навчені негативним колгоспним досвідом, бояться об’єднання. Одним із компонентів проекту є навчання – спроба трішки змінити менталітет людей і переконати їх в тому, що об’єднання буде корисним. Якщо проекту це вдасться зробити, то наступним кроком буде допомогти людям отримати користь від цього об’єднання, яку може дати державна або грантова підтримка, - роз’яснила Наталія Козак.

     12 місяців проект буде працювати, щоб створити умови для покращення економічної ситуації в сільській місцевості Волинської області України і Брестської області Республіки Білорусь шляхом розвитку сільськогосподарської кооперації.

     Результатом роботи проекту повинно стати створення бази даних виробників плодово-ягідної і овочевої продукції та створення трьох сільськогосподарських кооперативів на території Волинської області, а також розробка бізнес-планів для цих кооперативів та підготовка установчих документів і правил внутрішнього розпорядку.

     Департамент агропромислового розвитку є партнером проекту. Заступник директора департаменту Людмила Петриканин зазначила, що тема кооперування невеликих агровиробників є актуальною для Волині. Згідно статистичних даних, на теренах області працює 152 тис. особистих селянських господарств, які виробляють 60% сільськогосподарської продукції. Такі господарства мають в обробітку приблизно по 2 га ріллі, проте разом вирощують 99% волинської картоплі, понад 90% овочів та фруктів, 60% молока. Формально уже є багато груп виробників, проте вони не зареєстровані.

     Щоб відродити дану форму господарювання, департаментом агропромислового розвитку уже декілька років поспіль проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота серед населення області, а також передбачена підтримка сільськогосподарським обслуговуючим кооперативам (СОК) з обласного бюджету.

     Цьогоріч, крім обласного бюджету, з державного бюджету, згідно програм Мінагрополітики, передбачено 1 млрд. грн. на підтримку розвитку фермерства та СОК. Максимальна підтримка, яку може отримати один кооператив – 3 млн. грн.

     - Об’єднання волинських виробників у кооперативи стримує недосконалість правової бази, зокрема податкового законодавства, - впевнений голова Асоціації фермерів та приватних землевласників Руслан Хомич. Відтак, коли у всіх країнах світу сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи є неприбутковими організаціями, то згідно українського законодавства, відбувається подвійне оподаткування членів кооперативу.

     Проте, об’єднання в кооператив безсумнівно надає багато переваг: здешевлює закупівлю насіння та агрохімії, дає змогу вирощувати однотипну продукцію, дозволяє зекономити на закупівлі техніки та обладнання, в тому числі для переробки, кооперативи є конкурентоспроможними на ринку та мають можливість скористатися різноплановими підтримками як з боку держави, так і залучати грантові кошти. Про переваги кооперування розповів фермер Олег Галасун.

     Розробники проекту впевнені, що завдяки кооперуванню, у фермерів з’явиться можливість спільного інвестування в розвиток матеріально-технічної та ресурсної бази кооперативів, вони стануть більш захищеними по відношенню до змін кон’юнктури ринку на певний вид продукції, отримають можливість обміну досвідом ефективного ведення сільськогосподарського виробництва.