На Волині розпочалася весняно-посівна кампанія

     5 березня директор департаменту агропромислового розвитку Юрій Горбенко провів апаратну нараду під час якої розглянули хід проведення робіт із підживлення сільськогосподарських культур та підготовку до весняно-польових робіт.

     Заступник начальника управління – начальник відділу землеробства та технічної політики Олександр Книш окреслив ситуацію.

     Площа озимих під урожай цього року становить 231 тис.га, що на 16 тис.га більше ніж у попередньому році, з них 180,9 тис.га зернові і 50 тис.га ріпаку.

     Посів ярих культур очікується на площі близько 300 тис.га, з них ярих зернових на площі 119 тис.га, цукрових буряків 12,5 тис.га, сої 30 тис.га, соняшника 23 тис.га.

     Сьогодні, 5 березня розпочали посів вівса у ТзОВ «Ратнівський аграрій» (керівник – Валентин Чернецький).

     Польові роботи у поточному році розпочалися практично на початку лютого з підживлення посівів ріпаку сульфатом амонію. У третій декаді лютого спостерігалось періодичне відновлення вегетації озимини, що дозволило аграріям розпочати підживлення озимих культур аміачною селітрою та КАСами. Тепла погода сприяє активізації проведення весняно-посівної кампанії.

     Станом на сьогодні перше підживлення ріпаку перебуває у завершальній стадії. Усього підживлено понад 40 тис.га – понад 80 відсотків усіх посівів ріпаку. Підживлення озимих зернових має також суттєву строкатість. Сільгосппідприємства південних зон області активно включились у цей процес, а в північних районах до підживлення зернових лише приступають. На даний час підживлено близько 55 тис.га озимих зернових - 29 відсотків у структурі усіх категорій господарств і майже 70 відсотків в структурі сільгосппідприємств.

     Для проведення посівної кампанії потреба у насінні ярих зернових складає 18,6 тис.тонн в тому числі 5,4 тис.тонн у сільгосппідприємствах. Проблем із забезпеченням насінням немає. На виробництво насіннєвого матеріалу зернових культур у 2018 році в області сертифіковано 5 насіннєвих господарств: Волинська ДГСГ НААН, ДП ЕДГ «Еліта» Волинської ДГСГ НААН, ПП «Еліт-Стар», ТзОВ «Волинь Нова», ТзОВ «П’ятидні».

     Також потужний внесок у забезпеченість волинських аграріїв якісним насіннєвим матеріалом основних сільськогосподарських культур роблять два сучасних насіннєві заводи. Станом на поточний момент у ТзОВ «П’ятидні» є наявні до реалізації 60 тон ярої пшениці першої репродукції по 11,5 тис.грн/т, гороху І репродукції 100 тонн за ціною 13 тис. грн/т, 150 тонн еліти сої за ціною 26 тис. грн/т.

     У ТзОВ «Вілія Трейд» залишилось 103 тонни  ячменю першої репродукції за ціною  11 тис. грн/т, 157 тонн гороху І репродукції за ціною 13 тис. грн/т та 30 тонн еліти гороху по 32 тис. грн/т, а також близько 500 тонн сої І репродукції по ціні 13 тис. грн/т.

     До послуг сільгоспвиробників 5 сертифікованих лабораторій: 2 лабораторії ДП «Центр експертизи та сертифікації сільськогосподарської продукції», 2 лабораторії насіннєвих заводів (ТзОВ «П’ятидні» та ТзОВ «Волинь-Зерно-Продукт» та Волинська обласна державна фітосанітарна лабораторія.

     Для проведення весняно-польових робіт є можливість скористатись товарним кредитом.

     ТзОВ «Волинь-зерно-продукт» станом на сьогодні надало товарних кредитів аграріям області на суму близько 250 млн.грн.

     Аграрний фонд розпочав весняну форвардну програму. Розмір авансового платежу складає 65 % від загальної вартості поставки. Рівень цін виходячи з яких здійснюється передплата: 5,8 та 5,6 тис. грн відповідно пшениця 2 та 3 класів, жита – 4 тис. грн, ячменю – 5,2 тис. грн, вівса – 4,2 тис. грн, гороху – 6,2 та кукурудзи – 4,15 тис. грн.

     Також працює за форвардом ДПЗКУ під закупівлю пшениці, ячменю, кукурудзи. Після підписання договорів на поточний рахунок сільгоспвиробника згідно умов договору поставки, буде здійснена попередня оплата, яка складатиме 3600 гривень з урахуванням ПДВ за одну тонну законтрактованого зерна. Річні відсотки за користування коштами складають від 9,5 до 13% річних.

     Не треба забувати і за механізм аграрних розписок.

     Також під час апаратної наради розглянули зміни, що вносяться до Комплексної програми розвитку агропромислового комплексу Волинської області на 2016-2020 роки, яка фінансується з обласного бюджету.

     Заступник директора департаменту Людмила Петриканин повідомила, що проекти розроблених документів наразі перебувають на погодженні в департаменті фінансів Волинської ОДА, після чого їх буде винесено на розгляд сесії обласної ради.

     Наразі з районних бюджетів та бюджетів ОТГ виділено понад 1 млн грн з загального фонду та 200 тис. грн – із спеціального фонду на фінансування Комплексної програми. На підтримку Програми «Власний дім» із місцевих бюджетів виділено понад 3 млн грн.

     Начальник відділу тваринництва Микола Шура акцентував увагу на тому, що діє Постанова КМУ від 07.02.2018 року №107 (зі змінами від 30.01.2019 №110), згідно якої уже почали приймати документи за утримання молодняка ВРХ до 13-ти місячного віку. Документи приймають органи місцевого самоврядування до 1 травня, 1 вересня, 1 грудня.