Навчання аграріїв 2018. День перший – екологічні питання, охорона праці. ФОТО

     Традиційно в зимовий період аграріїв Волині збирають на всеобласне навчання, щоб обговорити плани на весь аграрний рік спільно із обласними службами. Цьогоріч Департаментом агропромислового розвитку було організовано трьохденне навчання у санаторії матері та дитини «Пролісок», що у Ківерцівському районі.

     Директор департаменту агропромислового розвитку Юрій Горбенко інформував про програму навчання. Перший день – екологічний, де розглянули екологічні питання, охорону праці та родючості ґрунтів. Другий день – розгляд питань підтримки галузі АПК з обласного та державного бюджетів. Участь у навчанні братиме заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Олена Ковальова. Третій день буде присвячений актуальним питанням Держпродспоживслужби, надзвичайним ситуаціям та ін.

     Ми працюємо для вас, щоб надати вам максимально багато корисної інформації та дати вичерпні відповіді на запитання, що вас цікавлять, - резюмував очільник арарного відомства.

     Начальник управління екології та природних ресурсів Дмитро Новохацький розповів, що з 18 грудня 2017 року ввійшов в дію ЗУ «Про оцінку впливу на довкілля», де прописані всі види планової діяльності (116 переліків підпадають під дію цього закону). Закон впроваджує нову європейську модель процедури оцінки впливу на довкілля замість екологічної експертизи, передбаченої Законом «Про екологічну експертизу», що в свою чергу, втрачає чинність.

     Згідно закону, існує дві категорії оцінки впливу: І – потужності для інтенсивного вирощування птиці та свиней; ІІ – сільськогосподарське освоєння, рекультивація земель, будівництво меліоративних систем, зміна цільового призначення земель, установки для утилізації туш тварин, інтенсивна аквакультура та ін.

     «Тільки після оцінки впливу на довкілля надаються дозволи на початок будівництва чи видобуток корисних копалин. Все це буде проходити прозоро, через засоби масової інформації та Єдиний реєстр з оцінки впливу на довкілля», - закцентував Дмитро Новохацький.

     А також очільник екологічного відомства надав коментар щодо Закону Україні «Про охорону атмосферного повітря». Це закон поділяє господарства га три категорії, в залежності від їх потужностей. Отримати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря можна в облдержадміністрації. До слова, дозволи видаються безкоштовно, а для підприємств третьої групи (яких найбільше у Волинській області), такий дозвіл надається на необмежений термін.

 

Юрій Горбенко

Дмитро Новохацький

 

     Заступник начальника Державної екологічної інспекції у Волинській області Сергій Дудка розповів про вимоги під час проведення перевірок. «Ми працюємо в рамках планових та позапланових перевірок. Мораторій на проведення перевірок уже не діє. З графіками усіх планових перевірок можна ознайомитися на сайті відомства. Позапланові перевірки проводяться згідно скарг громадян, без повідомлення. Необхідно працювати дотримуючись норм чинного законодавства і тоді жодні перевірки не будуть страшні. При порушенні законодавства накладаються штрафи, а при нанесенні великих збитків може наставати кримінальна відповідальність», - наголосив Сергій Дудка.

     А ще екологічний інспектор акцентував на необхідності укладення угод з підприємствами, що утилізують тару від агрохімікатів.

     Питання охорони праці окреслив начальник відділу АПК та СКС управління Держпраці в області В’ячеслав Савенко.

     Нещасні випадки на виробництві можуть негативно позначитися на житті працівників. та благополуччі підприємства. «Хто береться за виконання того чи іншого завдання повинен бути попереджений про можливі ризики та ознайомлений із правилами безпеки на робочому місці», - наголосив посадовець.

     Найбільше нещасних випадків зафіксовано в галузі АПК. Минулого року було травмовано 537 працівників агропромислового комплексу України, з них смертельно – 75. У сільськогосподарських підприємствах Волинської області було травмовано 6 осіб, жодного смертельного випадку не було.

     В’ячеслав Савенко висловив сподівання, що цього року спільними зусиллями показники у Волинській області будуть не гіршими.

     Головний державний інспектор відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правовиз актів управління Держпраці Марія Мосур інформувала про зміни до порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затверджених Постановою КМУ № 295. А також наголосила на важливості встановлення розпорядку роботи, відповідно до вимог посад, які мають бути передбачені колективним договором. Окремо Марія Мосур застерегла присутніх щодо питання легалізації найманої праці та відповідальність, яку керівники несуть за нелегальних працівників.

     Марія Олександрівна також розповіла як нараховувати зарплату працівникам, в тому числі враховуючи сезонні особливості ведення агробізнесу. Зокрема, ці процеси регулює 61 стаття Кодексу законів про працю України.

 

Сергій Дудка

В’ячеслав Савенко

Марія Мосур

 

     Інтенсивне обговорення виникло на тему відпусток. Зокрема, як розповів керівник СГТзОВ «Лище» Святослав Карбовський, є така категорія працівників, що не хочуть іти у відпустку. Подібними проблемами поділилися і інші аграрії. Аграрії отримали відповіді на усі поставлені питання.

     До співпраці шляхом проведення оцінки та агрохімічної паспортизації земель присутніх запросив головний інженер-ґрунтознавець обласної філії ДУ «Інститут охорони ґрунтів України» Сергій Штань. Науковець розповів про роботу чотирьох лабораторій, що входять до потужностей обласної філії. «Щоб використати природну родючість грунту, ви маєте знати його склад», - наголосив Сергій Штань.

     Радо вітала присутніх у санаторії «Пролісок» його директор Валентина Касарда. Знаходячись на території регіонального ландшафтного парку, в екологічно чистій зоні, санаторій приймає на лікування та відпочинок дітей та дорослих. В оточенні соснового бору, на березі великого водного плеса стоять три спальні корпуси в яких 109 комфортабельних номерів та 13 сімейних котеджів, лікувальний та водолікувальні корпуси з сучасним обладнанням, басейн, термальний басейн з мінеральною водичкою. Санаторій займає територію 8га.

     «У нас Ви зможете пройти медичне обстеження і отримати необхідне лікування. «Пролісок» має унікальні сучасні діагностичну та лікувальну бази. Клінічні обстеження здійснює акредитована по вищий категорії лабораторія. А інструментальні дослідження проводяться на сучасному обладнанні. У лікувальному комплексі санаторію запроваджено більше шістдесяти різноманітних процедур», - інформувала Валентина Касарда.

     Показаннями для лікування є хвороби опорно-рухового апарату, ендокринної та нервової системи, захворювання органів травлення та органів дихання.

 

Сергій Штань

Валентина Касарда

 

     На цьому робоча частина І дня завершилася. На завершення, учасникам навчання організували ознайомчу екскурсію санаторієм «Пролісок».