Небезпека африканської чуми свиней

Епізоотична ситуація в світі і зокрема в Російській Федерації щодо африканської чуми свиней є складною. Згідно з офіційними повідомленнями, в Російській Федерації виявлено 619 випадків захворювань на цей вірус, у тому числі 199 випадків у минулому році та 16 – у поточному році.

З метою стабілізації ситуації набрав чинності наказ Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про затвердження Інструкції щодо профілактики та боротьби з африканською чумою свиней» від 05.03.2014 № 81. Нормативно-правовий акт знаходиться за електронною адресою: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/z0363-14.

Довідково:

До африканської чуми сприйнятливі домашні й дикі свині незалежно від віку і породи. Джерело збудника інфекції - хворі свині та вірусоносії. Тварини заражаються, головним чином, при поїданні кормів, контамінованих вірусом. Механічно вірус можуть поширювати люди, домашні тварини різних видів, комахи, гризуни, що знаходилися в епізоотичному вогнищі або на контамінованій вірусом території різних об’єктів (бойні, склади, холодильники). Африканська чума свиней характеризується високими захворюваністю й смертністю (98-100%). Ефективних засобів профілактики африканської чуми свиней дотепер не розроблено, лікування заборонене. У випадках виникнення вогнища інфекції практикується тотальне знищення хворого свинопоголів’я безкровним методом, а також ліквідація всіх свиней в радіусі 50 км. Хворі та свині які контактували з хворими підлягають забою з наступним спалюванням трупів.

Власникам особистих селянських господарств, у яких є свинопоголів’я, необхідно дотримуватися наступних правил, виконання яких дозволить зберегти здоров’я тварини й уникнути економічних втрат:

  • надавати поголів’я свиней для проведення ветслужбою вакцинацій (проти класичної чуми свиней, бешихи);
  • утримувати поголів’я в закритому режимі (у господарстві, сараях), не допускати вільного вигулу свиней на території населених пунктів, особливо в лісовій зоні;
  • щодекадно обробляти свиней і приміщення для їхнього утримання від кровососущіх комах (кліщів, вошей, бліх), постійно вести боротьбу із гризунами;
  • не завозити свиней без узгодження з Держветслужбою;
  • не використовувати не знешкоджені корми тваринного походження, особливо боєнські відходи в раціонах свиней;
  • негайно повідомляти про всі випадки захворювання свиней у державні ветеринарні установи.