Обговорено питання проведеного аудиту земель сільськогосподарського призначення

     Сьогодні 23 вересня в облдержадміністрації відбулася відеоконференція, де обговорено питання виконання доручення голови облдержадміністрації від 22 травня ц.р. № 3419 щодо проведення аудиту використання земель сільськогосподарського призначення під головуванням заступника голови ОДА Олександра Троханенка.

     Захід відбувся в режимі ZOOM з районами, ОТГ за участю районних робочих груп під головуванням заступників голів райдержадміністрацій, із залученням представників районного відділу (управління) Держгеокадастру, ДПС, Нацполіції представників ОТГ, сільських рад.

     Відкриваючи робочу нараду заступник голови Олександр Васильович задав темпу проведення зустрічі, оскільки звіт давали райони, які не виконали доручення, тому що проведено аудит  на 16-39 відсотках площ: Маневицький, Луцький, Ківерцівський, Любомльський райони.

     Начальник управління агропромислового розвитку Юрій Горбенко проінформував про стан проведеної роботи.

     В цілому, за результатами опрацювання наданих відомостей з районів, аудит земель проведено на 72,4%, в т.ч.:

  • на 100% у Володимир-Волинському, Горохівському, Ковельському, Локачинському, Рожищенському та Турійському районах; (узагальнюючі цифри 100 % подав Любешівський район, однак немає 2 форми, що не дає можливості перевірити достовірність інформації);
  • на 96 % у Шацькому районі (Пульмівська сільська рада - 80%, Шацької ОТГ – 95%);
  • на 90 % у Іваничівському районі (жодна сільська рада не провела аудит на 100%);
  • на 85 % у Ратнівському районі (Велимченська сільська рада не подала інформації);
  • на 64 % у Старовижівському районі (Любохинівсьа сільська рада не надала інформації, Старовижівська ОТГ – 30%, Соколищенська сільська рада – 51%, Сереховичівська ОТГ – 57%, Дубечненська ОТГ – 68%, Смідинська ОТГ – 99% Старогутівська, Буцинська та Секунська сільські ради – 100%) (районом не подана інформація по формі 2);
  • на 39 % у Любомльському районі (інформацію подала Вишнівська ОТГ, яка провела аудит на 77% та Рівненська ОТГ – 72%, Головне, Любомль, Згорани та Хворостів інформації не подали);
  • на 38 % у Камінь-Каширському районі (жодна сільська рада не провела аудит на 100%),
  • на 26 % у Ківерцівському районі (Грем’яченська сільська рада провела аудит на 100%, Дернівська сільська рада – 97%, Ківерцівська ОТГ – 96%, Дубищенська – 67 % Дідичівська – 14 %, Жидичинська, Тростянецьк, Жорнищенська, Журавичівська, Звірівська, Карпилівська, Олицька, Покащівська, Хорлупівська ради не надали інформацію);
  • на 25 % у "столичному" Луцькому районі (жодна сільська рада не провела аудит на 100%, інформація частково подана Баківцівською- 56%, Білостоцькою – 44%, Веселинською-84%,  Воютинською-66%, Городищенською – 86%, Коршівською – 69%, Лищенською – 83%, Підгайцівською – 73%, Романівською – 67%, Смолигівською – 49%, Чаруківською – 73% сільськими радами, Баїв, Боголюби, Боратин, Буяни,Гірка Полонка, Забороль, Лаврів, Липини, Княгининок, Несвіч, Одеради, Піддубці, Промінь, Радомишль, Ратнів, Садів, Хорохорин, Шепель, Рокині, Торчин не подали інформацію); районом не подана інформація по формі 2.
  • на 16 % у Маневицькому районі (не подано інформації від Колківської ОТГ, Будківської, Великоведмезької, Великоосницької, Комарівської, Костюхнівської, Лісівської, Старочорторийської, Троянівської, Цмінівської, Черевахівської, Чорнижівської сільських рад).

     

 

 

     За даними із сайту Головного управління Держгеокадастру у Волинській області площа земель сільськогосподарського призначення станом на 01.01.2016  - 1046,7 тис.га, за даними аудиту земель – 1017,4 тис.га, за даними Держгеокадастру України – 1008,5 тис.га.

     Тобто, протягом 2016-2020 років 29,3 тис.га с/г земель було відведено на інші цілі,  переведені в землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, внесені зміни до генпланів населених пунктів та інше.

     Проаналізувавши інформацію про проведення аудиту та стану використання земель в районах маємо наступне: аудит проведено на 736,7  тис. га, або 72,4 % площ.

      Із земель, аудит яких проведено, найбільше земель сільськогосподарського призначення перебуває:

     - у приватній власності – 479,7 тис. га, або 65%,

     - у комунальній власності – 145,5тис. га або 20%,

     - у державній власності – 111,5 тис. га або 15%.

     113 тис. га земель державної і комунальної власності не використовується:

     

 

 

     Там, де справді якісно проведений аудит – найменше земель, які не використовуються: Локачинський район – 1 тис.га, Горохівський – 1,7 тис.га, В-Волинський  - 4,8 тис.га, Іваничівський – 4,6 тис.га.

     По багатьох районах цифри переходять за 10 тисяч, це дає підстави продовжити роботу для пошуку потенційних господарників.

     Є випадки особа має для ОСГ 2 га у приватній власності, а ще стільки ж надано у 90 роках під городництво, особа користується, платить податок, але не оформлено право користування дотепер, є випадки користування земельними ділянками без оформлення договірних зобов’язань:

 

 

     Виявлено випадки, коли під час інвентаризації земель державної власності у 2013 році пайові землі переведено у державну власність земель. Для прикладу: у Голобах, Горохівському та Ківерцівському районах.

     Таким чином, із усіх земель 18 тис.га – у постійному користуванні юросіб, 229,4 тис.га в оренді СПД, 10,4 тис.га використовують СПД без оформлення договірних зобовязань, 2,9 тис.га приватизовані ФГ, 113тис.га – не використовуються, 34,1 тис.га – громадські пасовища, 248 тис.га – використовуються власниками ОСГ, 2,8 тис.га – із пайових земель – використовуються іншими фізичними особами.

     Очільник аграрного відомства відзначив роботу комісії Турійського району, де перший заступник голови Леонід Марчанчин допрацював таблиці і зробив звірку з ДПС У Іваничівському району робочі матеріали по проведенню аудиту земель розміщені в системі Googl Doc, що дозволило систематизувати роботу членів робочої групи в реальному часі та сформувати автоматичне заповнення форми 2 та форми про результати проведення аудиту використання земель сільськогосподарського призначення. Надалі у них є вся база, яка спростить роботу при допрацюванні та внесенні будь яких змін.

     Разом з тим, багато проблем у сільських громадах і районах через проблеми з використанням формату Excel.

     Щодо важливості аудиту: кожна сільська рада, ОТГ повинні сприяти, аби землекористування було 100% законним, а про порушення землекористування повинні повідомлятись органи, що здійснюють контроль за використанням земель. Якщо все буде оформлено відповідно до норм законодавства – будуть збільшені надходження до бюджетів сільських рад.

     Коротко про землі приватної власності, вірніше власників земельних паїв. Форма 3 – це обширна інформація про пайові землі. Чому вона важлива, бо власники мають старі державні акти, або навіть сертифікати, а відповідно до норм чинного законодавства до 1 січня 2025 року всі власники невитребуваних земельних паїв або їхні прямі спадкоємці повинні оформити право власності на земельну ділянку (якщо вимогу не буде виконано, вважатиметься, що власники ділянок автоматично відмовилися від землі):

 

 

   Право на пай за інформацією поданою районами станом на 1.01.2012 року отримали 236 тисяч громадян, за даними аудиту 192,5 тис осіб, бо інформацію у Іваничівському, Ківерцівському, Любомльському і Маневицькому районах  не подано по усіх територіях, де відбулося паювання.

     Разом з тим, із загальної кількості проінвентаризованих 52 відсотки мають правоустановлюючі документи із кадастровими номерами, 24 % - державні акти старого зразка і 15 відсотків – це власники сертифікатів!

     «Відсутні проекти організації території земельних часток (паїв) у Любешівському та й у інших районах. Тут роботи непочатий край, зважаючи на запуск ринку землі з наступного року треба допомогти селянам у оформленні документів, - резюмував Юрій Горбенко, - місцевим радам необхідно проводити роз’яснювальну роботу серед громадян щодо необхідності належного оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки.

     Майбутні вибори трохи розхолодили посадових осіб, які не планують балотуватися у місцеві органи. Новим очільникам громад нового Камінь-Каширського району прийдеться тугувато, адже в усіх районах, які об’єднуються, аудит проведено несповна і неякісно.

     Юрій Горбенко зазначив, що громади мають бути готові до законодавчих змін в частині функцій розпорядження землями громади. Крім того, законопроєктом № 3131 д пропонується запровадити справедливий механізм оподаткування доходів всіх власників та користувачів земельних ділянок сільськогосподарського призначення шляхом встановлення однакового податкового навантаження на доходи, що отримуються такими особами з 1 га такої землі. Орієнтовно у листопаді законопроєкт буде внесено на 1 читання. Про це заявив голова податкового комітету ВР Данило Гетьманцев під час форуму «Діалог громадянського суспільства, бізнесу і влади».

     Начальник головного управління Держгеокадастру в області Назар Микичак інформував про проведення інвентаризації земель с/г призначення державної власності. Щодо проведеного аудиту, то посадовець акцентував, що сільські ради, які не провели, або недобросовісно провели аудит, лобіюють інтереси недобросовісних користувачів.

     Олександр Троханенко, підсумовуючи робочу нараду сказав, що робота по проведенню аудиту земель не завершується, зазначив, що до 15 жовтня уся інформація по усіх сільських радах має бути подана до управління агропромислового розвитку ОДА  за визначеними формами.

     За результатами аналізу стану справ щодо використання земель сільськогосподарського призначення тільки привідкрили реальну картину в області, в кожному районі, ОТГ і сільській раді, цим самим напрацювали матеріали для подальшої роботи нових районів та громад щодо ефективного використання земель.

     Значний об’єм роботи відкривається для Держгеокадастру, Нацполіції, ДПС з врахуванням того, що велика кількість землі використовується без правоустановлюючих документів.