Перша ластівка фінсько-української співпраці

БІЗНЕСМЕН ПЕККА КАВІСТО: «ТАКОГО ХОРОШОГО ЗАДОВОЛЕННЯ, ЯК ВІД ДІЛОВОГО СПІЛКУВАННЯ З ВОЛИНЯНАМИ, В МЕНЕ ЩЕ НЕ БУЛО!»

     Пекка Кавісто – власник та генеральний директор компанії «Kaskein Marja» із заготівлі та переробки ягід і грибів. Її екологічно чиста й доброякісна продукція користується попитом у світі. Співпрацює компанія з Швецією, Естонією, Латвією, Литвою, Німеччиною, Польщею, Словаччиною, Францією, Великобританією, Італією, США, Китаєм, Японією та багатьма іншими країнами.

     Компанію створив 36 років тому його батько, в 1991-му її очолив Пекка Кавісто. Він приїхав із робочим візитом в Україну вперше. Чому відомий і успішний фінляндський бізнесмен обрав саме Горохівський район?

     Завдяки волинянці Олені Ітані, експерту Комітету зі зовнішніх кордонів в Асоціації Європейських прикордонних регіонів. Вона рік працювала експертом проекту «Боротьба з молодіжним безробіттям у Скандинавських країнах». У грудні минулого року Олена Ітані була запрошена в Гельсінкі на урочистості з нагоди 100-річчя проголошення Незалежності Фінляндської Республіки.

     По експертній роботі в цій північній державі вона добре знає Пекка Кавісто. Відома й авторитетна в ділових колах Європи молода волинянка, зустрівши його в Києві, приїхала з ним у свій рідний край, запропонувала в рамках його першого фінляндсько-українського візиту побувати в Горохівському районі. Мотивувала це тим, що володіє достатньою інформацією про те, що протягом останніх років у цьому південному регіоні Волині інтенсивно розвивається садівництво й ягідництво. Тим більше, що саме утвердженню й зміцненню цієї важливої галузі особисто приділяє належну увагу голова районної ради Тарас Щерблюк. До самоврядної найвищої в районі посади він пройшов шлях, чимось трохи схожий на той, що випав на долю Пекка Кавісто. Вмілому господарюванню, агробізнесу Тарас Щерблюк вчився в свого батька Василя Щерблюка, успішного й відомого на Волині керівника-аграрія.

     Що цікавило гостя з Фінляндії в Горохівському районі? Його компанія закупляла малину, чорну смородину, полуниці, вирощені в Україні, в країнах Європи через посередників. Тепер хоче робити це без них – безпосередньо. Пекка Кавісто готовий закупити першу партію ягід уже влітку нинішнього року, укласти на це двосторонню угоду, приміром, із громадською організацією «Асоціація Горохів-Сад», яку очолює Роман Юхимчук. Він від імені своїх колег запропонував йому на перший початок 500 тонн ягід.

     Як це вирішити – велася ділова мова за «круглим столом» у конференц-залі Горохівської районної ради за участю її голови Тараса Щерблюка, начальника управління регіонального розвитку райдержадміністрації Миколи Панасюка, керівників багатьох фермерських господарств, активістів ГО «Асоціація Горохів-Сад». Цікаві й варті уваги пропозиції щодо виходу горохівських аграріїв на європейський ринок та вирішення пов’язаних із цим проблем висловила керівник ТзОВ «Спектрум Агро» Ірина Владика. Її товариство, яке декілька років вирощує чорну смородину на 200 гектарах, аронію та інші ягоди, вже має в цьому певний досвід. Уже виготовлено проект на будівництво сучасного заводу з переробки ягід в селі Полюхно на 150 робочих місць – таких у Європі є три. Є інвестор, потрібно ще одного.

     В діалозі, в якому роль перекладача виконувала Олена Ітані, Пекка Кавісто неодноразово наголошував, що в перспективі його компанія надіється і на заготівлю в Горохівському районі органічної продукції. На це керівник СФГ «Зоря» Степан Сайкевич заявив, що реалізація цієї вимоги не стане проблемою. В його селянсько-фермерському господарстві ,яке спеціалізується на розвитку як рослинництва, так і тваринництва, завдяки чому виробляється чимало органіки, посаджено малину на 2,5 гектара. Торік перший урожай склав 20 тонн. У «Зорі» є можливість розширити площу для вирощування ягід на органічній основі, закупити для цього необхідне обладнання.

     Тарас Щерблюк запевнив фінляндського бізнесмена в порядності та виконавській дисципліні горохівчан у співпраці з його компанією, що ця співпраця буде закріплена документально, відповідно до чинного законодавства. Та на цьому шляху слід негайно вирішити важливу проблему: транспортувати ягоди, в найпершу чергу малину, можна лише замороженими. З прицілом на це учасники зустрічі побували в Берестечку, на плодоконсервному заводі Олександра Захарчука.

     Він, за його словами, має можливість надати в оренду фермерам дві морозильні камери загальною місткістю 250-300 тонн, а також заводські «фури» для транспортування заморожених ягід у Європу. Та для цього ще необхідно придбати обладнання шокового заморожування. Незважаючи на інтенсивність свого робочого візиту, чималі переїзди, Пекка Кавісто виявив бажання побачити малинники Степана Сайкевича й Романа Юхимчука в Миркові, а також приміщення керівника ГО «Асоціація Горохів-Сад», де теж, придбавши необхідне обладнання, можна заморожувати ягоди на експорт.

     Скориставшись нагодою, ми взяли у фінляндського гостя коротке інтерв’ю:

     - Пане Пекка, Фінляндія межує з Російською Федерацією, протяжність кордону з якою – більше 1300 кілометрів. Чому Ви надали перевагу Україні?

     - У нас, бізнесменів, не прийнято говорити про політику, якою вона не була б – доброзичливою чи агресивною. Україна привабила мене тим, що вона – Європейська держава, яка взяла курс на Євросоюз, має прекрасні родючі землі. В цьому, зокрема, я переконався на власні очі. А головне те, що  фінів і українців схожий менталітет. І ми, і ви дуже любимо свої країни, дорожимо їхньою незалежністю. Переконаний, що в українців – великі перспективи. В їх наближенні щиро бажаю успіхів.

     - Із якими враженнями про Україну, зокрема Волинь, повертаєтеся додому?

     - За 26 років праці генеральним директором компанії «Kaskein Marja» в багатьох країнах світу, зустрічався з людьми різних професій, різних національностей, різних темпераментів. Але такого хорошого задоволення, як від ділового спілкування з волинянами, в мене ще не було!

     Добре, що в асоціації садівників об’єдналися й досвідчені старші люди й енергійна та завзята молодь, в якої орієнтація на Європу. Дуже приємно було спілкуватися з керівником ФГ «Підбереззя - сад» Сергієм Петровським без перекладача, бо він прекрасно володіє англійською мовою, тому попросив, щоб молоді фермери їхали з Горохова до Берестечка зі мною в одній машині. За молодими та наполегливими – майбутнє України. До нових зустрічей, щирі українські друзі!.