Перша виїзна робоча зустріч з питань створення і розвитку сімейних фермерських господарств, запровадження ринку землі та законодавчих ініціатив в АПК в Забродівській ОТГ Ратнівського району

    3 вересня відбулась виїзна робоча зустріч з питань створення і розвитку сімейних фермерських господарств, запровадження ринку землі та законодавчих ініціатив в АПК в Забродівську ОТГ, Ратнівського району. В заході взяли участь Юрій Горбенко – начальник управління агропромислового розвитку обласної державної адміністрації, Світлана Соколовська - директор Волинського відділення Укрдержфонду підтримки фермерських господарств, голова Ратнівської районної державної адміністрації – Володимир Рудик, заступник голови Ратнівської районної державної адміністрації – Андрій Мельник, голова Забродівської ОТГ - Микола Калачук, начальник відділу Держгеокадастру у Ратнівському районі – Вадим Присяжнюк, Оксана Ніколенко - представник компанії Укрмілкінвест, Ростислав Войтюк – керівник дорадчої служби області, Ірина Бабіч – дорадник. Крім того, були присутні старости ОТГ, та місцеві представники агроформувань.

     Голова Ратнівської райдержадміністрації Володимир Рудик привітав усіх присутніх зауваживши, що підтримка малих форм власності на селі є вкрай важливою, а саме інформаційно-роз’яснювальна робота та зокрема супровід як бухгалтерський так і юридичний.

     Юрій Горбенко акцентував, що пріоритетним напрямом аграрної політики України є розвиток фермерства, зокрема, збільшення кількості сімейних фермерських господарств, а також озвучив напрямки підтримки галузі АПК у 2020 році з державного бюджету, та перспективи підтримки галузі на 2021-2023 роки. Керівник аграрного відомства області закцентував, що Забродівська ОТГ одна з небагатьох, яка користується програмою підтримки з обласного бюджету щодо створення громадських пасовищ. На території ОТГ вже створено 4 пасовища, ще 2 планують залужити до кінця року.

     Директор Волинського відділення Укрдержфонду підтримки фермерських господарств Світлана Соколовська звернула увагу присутніх на державних програмах підтримки для фермерських господарств, які здійснюються через Укрдержфонд, проінформувала про переваги створення і реєстрації сімейних фермерських господарств. Повідомила про реалізацію проєкту «Створення Всеукраїнського мережевого бізнес-інкубатора для диверсифікації сільськогосподарського виробництва і розвитку кооперації у сільській місцевості», який спрямований на навчання - кожний бажаючий вчитись може обрати найбільш цікавий для себе напрямок з 50 різних напрямів, включаючи розвиток аграрного бізнесу, сільського туризму, народних ремесел і промислів, підприємств сфери послуг, збору та переробки дикорослих ягід і грибів, лікарської сировини тощо. Також повідомила, що наразі вже стартувала активна фаза другого пілотного впровадження Державного аграрного реєстру, користування яким зробить державну підтримку для сільгоспвиробників ще доступнішою.

     Оксана Ніколенко - представник компанії Укрмілкінвест презентувала присутнім можливості розвитку свого власного прибуткового бізнесу через створення сімейних молочних ферм. Компанія надає консультативну, фінансову, технологічну, ветеринарну підтримку на всіх стадіях відкриття і діяльності сімейних молочних ферм.

     Керівник дорадчої служби області Ростислав Войтюк поінформував, що в області розпочинає роботу із надання дорадчих послуг Волинський обласний учбовий центр підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів АПК, який внесений до Реєстру сільськогосподарських дорадчих служб України. Дорадники та експерти-дорадники можуть надавати послуги у бухгалтерській сфері, щодо земельних питань, рослинництва, тваринництва, та ін.

     Слова Ростислава Войтюка підтвердила голова Волинського територіального відділення спілки аудиторів України, аудитор ТОВ «АФ Актив аудит», кандидат економічних наук, доцент кафедри обліку і аудиту ЛНТУ, дорадник області Ірина Бабіч, яка зауважила, що легалізація потребує відповідного супроводу і дорадники можуть надавати усі необхідні послуги для створення і подальшого ведення малого чи середнього бізнесу на селі.

     Звіт громади про проведення аудиту земель сільськогосподарського призначення, який проводився на виконання доручення голови обласної державної адміністрації Юрія Погуляйка, представив начальник відділу землевпорядкування Забродівської ОТГ – Микола Чернуха.

     Довідково: площа земель сільськогосподарського призначення ОТГ – 19,3 тис. га, в т.ч. 3,9 тис га земель державної власності, 6,2 тис. га – комунальної власності та 9,2 тис га земель приватної власності. Із загальної кількості земель с/г призначення 99,9 га знаходиться у постійному користування, 3,2 тис. га – в оренді, 5,1 тис. га – громадські пасовища, 8,4 тис. га – використовується власниками ОСГ, 2,5 тис. га не використовується.

     За результатами звіту висвітлено наступні проблеми у сфері земельних відносин: 13% земель с/г призначення не використовується; проінвентаризовані 43 ділянки, а це більше 400 гектарів, не передані Держгеокадастром сільській раді.

     Від агровиробників виступив Бебес Валентин – т.в.о. директора СТзОВ «Ратніський аграрій», який висловив сподівання, що підприємство, яке є найбільшим орендарем, буде і надалі співпрацювати  із ОТГ в питанні освоєння земель сільськогосподарського призначення, які не використовуються.

     Про земельні питання інформував начальник відділу Держгеокадастру у Ратнівському районі – Вадим Присяжнюк. Обговорили стан земельної реформи, прийняті рішення із впровадження ринку землі та щодо просторового планування громад.

     Голова Забродівської ОТГ - Микола Калачук коротко підсумував сказане, зауваживши, що їхня територія має свої особливості (землі малородючі, площа осушених земель – 11,3 тис. га, є 2 гідрологічні заказники, 1 ландшафтний заказник) але і вони мають працювати на благо громади. Для цього ОТГ беруть участь у багатьох проектах, які сприяють розвитку регіону, це і проєкт «Німецько-український агрополітичний діалог» і проекти в рамках Програми прикордонного співробітництва Польща- Білорусь-Україна 2014-2020, та багато інших. Проблеми які потребують першочергового вирішення це оцифрування території громади, чітке прозоре управління землями, приведення у відповідний стан меліоративних систем.

     Такі наради відбуватимуться щочетверга, за відповідним графіком, адже  підвищення обізнаності фермерів та власників земель сприятимуть ефективному розвитку аграрного сектору в цілому.