Рибництво Волині

     13 липня п.р. в обласній державній адміністрації під головуванням заступника голови облдержадміністрації Олександра Троханенка відбулась робоча нарада з питань виробництва риби у місцевих водоймах. В заході взяли участь начальник управління агропромислового розвитку Юрій Горбенко, начальник Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області Богдан Лозинський, начальник управління Державного агентства рибного господарства в області Тарас Куньчик, заступник начальника Головного управління Держгеокадастру у Волинській області Назар Микичак, начальник  управління екології та природних ресурсів Валентин Кухарик, заступник начальника управління містобудування та архітектури Степан Білан, перший заступник Державної екологічної інспекції у Волинській області Олександр Ткачук.

     Учасники наради особливу увагу приділили збільшенню виробництва риби та приведення у відповідність правоустановчих документів на користування водних об'єктів.

     Тарас  Куньчик проінформував, що загальна площа земельного фонду області, яка покрита озерами, водосховищами, ставками становить 21 тис га. По області протікає 137 річок загальною протяжністю 3637,6 км.

     В звітному році на водних об’єктах області здійснювалися такі види рибогосподарської діяльності:

     - прісноводне рибництво (аквакультура), загальною площею водного дзеркала 2426,3 га (73 суб’єктів аквакультури). Вирощування товарної риби здійснювалось на нагульних ставах площею 1100 га, вилов товарної риби в 2019 році провели з 790 га, решта ставів це вирощувальні площею 511 га, маточні, нерестові, карантинні, зимувальні площею 56 га, 760 га ставів не експлуатувалися (виведенні на ремонт, гідроспоруди перебувають в аварійному стані, ложе ставів потребують поглиблення, розчистки від мулу та вищої водяної рослинності);

     - спеціальне товарне рибне господарство (СТРГ), загальною площею водного дзеркала 51,0 га (1 суб’єкт СТРГ);

     - культурно-рибні господарства (КРГ), загальною площею водного дзеркала 133,6 га (7 суб’єктів КРГ);

     - спеціальне використання водних біоресурсів згідно науково-біологічних обґрунтувань ведення рибогосподарської експлуатації (НБО) загальною площею водного дзеркала 23,4 га (6 орендарів водних об’єктів);

     - меліоративний вилов водних біоресурсів на озерах Шацького національного природного парку.

     Згідно інформації суб’єктів рибного господарства обсяг вилову риби в області за 2019 рік становить 478,7 тонн.

     Значну частину в забезпеченні області рибою відіграють такі підприємства, як ТзОВ «Цумань-риба», СГПП «Луцька РМС», МПП «Агросервіс-Холонів», ФОП Копилов А.Б., ФОП Круковський Ю.В., ФОП Дробот В.О., ФОП Бурдило Л.Д., ПСГП «Павлівська риба», ФОП Балабух С.Є. ТзОВ «Науково-виробничий центр «Форель».

     Степан Білан повідомив, управлінням містобудування та архітектури було проведено аналіз договорів оренди землі та водних об’єктів. Загальна кількість об’єктів на які укладено договори оренди 335 договорів,  на загальну площу земель водного фонду 4315,45га, в тому числі площа водних об’єктів складає 2725,92га.

     Загальна сума нарахованої орендної плати за користування земельними ділянками водного фонду 1 387 382,73 грн/рік, що в середньому становить 321,49 грн/га в рік.

     Розроблено 57 паспортів водних об’єктів.

     Проведена робота із 51орендарем, у яких закінчився термін договорів оренди землі.

     У поточному році Волинською ОДА продано на земельних торгах права оренди землі в комплексі з водними об’єктами на території Ружинської сільської ради Турійського району площею 9,5883 га, на території Пожарківської сільської ради Рожищенського району 8,747 га та Березовичівської сільської ради Володимир-Волинського району площею 6,7182 га. Середній стартовий розмір річної орендної плати за земельну ділянку становить більше 1400 грн/га. в рік.

     Управлінням містобудування та архітектури готуються документи для продажу права оренди землі в комплексі з водними об’єктами на земельних торгах 45 об’єктів.

     Юрій Горбенко проінформував, що управлінням агропромислового розвитку спільно з профільними структурами розроблено методичні рекомендації «Риба - важливий продовольчий ресурс Волині», де викладено інформацію про надання водних об’єктів у користування на умовах оренди.

      «Прошу усі відповідні служби активізувати свою діяльність з метою організації діяльності суб’єктів рибного господарства в правовому полі,  – наголосив Олександр Троханенко. – Спільними зусиллями ми повинні зобов’язати їх привести у відповідність до вимог чинного законодавства діючі договори оренди водних об’єктів, сплачувати передбачені законом податки, а ринок забезпечити якісною рибною продукцією».

     Підсумовуючи, Олександр Троханенко надав окремі доручення учасникам наради:

     - за результатами проведеного аналізу проведеного управлінням містобудування та архітектури направити запит на районні державні адміністрації та об'єднані територіальні громади щодо надання інформації про перелік водних об’єктів, які орендуються без договорів оренди.

     - підготовити звернення до Кабінету Міністрів України з пропозицією про необхідність внесення змін до статті 51 Водного кодексу України щодо можливості використання, надання в оренду рибогосподарських водних об’єктів, рибогосподарських технологічних водойм, розташованих в межах територій природно-заповідного фонду, для рибогосподарських потреб.

     - доопрацювати методичні рекомендації «Риба - важливий продовольчий ресурс Волині» та опублікувати їх на офіційних сайтах.