Суспільне обговорення земельної реформи з територіальними громадами

     19 жовтня 2019 року у Міністерстві агрополітики відбулася робоча зустріч заступника Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тараса Висоцького, голови комітету ВР з питань аграрної та земельної політики Миколи Сольського, Уповноваженого Президента України з земельних питань Романа Лещенка, заступника керівника Всеукраїнської асоціації сільських та селищних голів Івана Фунсенка з представниками територіальних громад України.

     Обговорювали законодавчі акти щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин. Участь у заході взяла заступник директора департаменту Людмила Петриканин, голова Війницької ОТГ - Сергій Вербицький, начальник відділу земельних відносин Цуманської ОТГ - Мирослава Григор’єва, начальник відділу земельних відносин Копачівської ОТГ - Микола Кондратюк, головний спеціаліст земельного відділу Городищенської ОТГ - Олександр Галашевський, головний спеціаліст-юрисконсульт Жидичинської ОТГ - Богдана Мельник.

     Обговорено 3 основні законопроекти, які змінять земельну політику, в тому числі в частині земель сільськогосподарського призначення.

     Проектом Закону про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин (реєстр. № 2194) запропоновано  землі державної власності за межами населених пунктів (крім земель, на яких розташовані об’єкти державної власності) передати у комунальну власність територіальних громад, а розпоряджатимуться землями сільські, селищні, міські ради через земельні аукціони. З метою надання можливості малим та середнім господарствам брати у них участь лоти планується розбивати на ділянки до 20 га.

     Держгеокадастр позбавлять контролюючих функцій, натомість пропонуються наступні функцій контролю:

     - за самовільним зайняттям земельних ділянок - сільським, селищним, міським радам,

     - за правопорушеннями, що мають екологічний характер, – Державній екологічній інспекції,

     - інших контролюючих функцій – обласним державним адміністраціям.

 

 

 

 

     Буде запроваджено спрощення у сфері землеустрою, адже документація перевірятиметься лише один раз при внесенні Державного земельного кадастру,  не буде  державної експертизи документації із землеустрою. Органам місцевого самоврядування буде надано прямий доступу до Державного земельного кадастру.

     Проектом Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони (реєстр. № 2195) пропонується продаж земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) на конкурентних засадах через електронний аукціон. Проведення земельних аукціонів здійснюватиметься через систему Prozorro.

 

     

     Важливим є Проект Закону про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо планування використання земель (реєстр. № 2280). Органи місцевого самоврядування будуть здійснювати просторове планування території громади, як в межах, так і за межами населених пунктів, а комплексний план просторового розвитку громади буде одночасно містобудівною документацією і документацією із землеустрою на місцевому рівні.

     

     Кожна громада матиме єдиний комплексний план просторового розвитку громади  на уніфікованій електронній картографічній основі (за тиждень це буде показано он-лайн). Просторове планування покликане визначити пріоритети розвитку громад - куди вони рухаються, який бізнес розвиватимуть, які території і для чого будуть їм потрібні. Просторове планування дозволить усе це означити, нанести на карту і затвердити офіційно.  Комплексний план буде тісно пов’язаний зі стратегічним плануванням– Стратегією розвитку громади, з перерозподілом земельних ресурсів та їх ефективним використанням. Таким чином, буде забезпечено реальний зв’язок стратегій та програм соціально-економічного розвитку із схемами просторового планування.

     Обговорювалися також питання зміни сільськогосподарських угідь, оподаткування (збільшення розміру земельного податку).

     Щодо обмеження концентрації землі в одні руки при запровадженні ринку землі дискусії тривають. Запропоновано до 1 січня 2024 року не допустити набуття юридичними особами, бенефіціарним власником яких є іноземці, права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, земельні ділянки, які перебувають у приватній власності і призначені для ведення товарного сільськогосподарського виробництва».

     Роман Лещенко запевнив, що фіксують усі зауваження до законопроектів, щоб знайти компромісні рішення, - «Наразі йде спілкування з народом України від імені Президента і Кабінету Міністрів України. Президент України не підпише Закон, поки не буде почуто усіх».

     Тарас Висоцький сказав, що Форуми для обговорення земельної реформи в областях будуть відбуватися щоп’ятниці. На Волині така зустріч відбудеться орієнтовно 8 листопада ц.р.