Відбулася відеоконференція в режимі ZOOM з розробки проекту “Сприяння сталому управлінню тваринництвом та збереження екосистем в Північній частині України»

     13 травня ц.р. відбулась підсумкова відео-нарада через платформу ZOOM з розробки проекту “Сприяння сталому управлінню тваринництвом та збереження екосистем в Північній частині України». Участь у заході взяв начальник управління агропромислового розвитку ОДА Юрій Горбенко та голова Забродівської ОТГ Микола Калачук. Це продовження роботи, яка проводилася восени 2019 року тоді ще департаменом АПР ОДА в рамках «Німецько-українського агрополітичного діалогу».
     Актуальність проекту підтверджено у тезах Ірини Ставчук - заступниці мініcтра енергетики та захисту довкілля України, Ірини Сагановськиї– з Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, Манала Фоуані - заступника постійного представника ПРООН в Україні, Максима Вергейчика - регіонального технічного радника ПРООН.

     Про загальний огляд цілей та завдань проекту інформував Джошуа Бранн - керівник групи експертів з підготовки проектного документу. До відео-наради пан Бранн приєднався з Каліфорнії, де ще не настав ранок, але завдяки інтернет-технологіям, незважаючи на карантин, керівник групи експертів запевнив, що проект буде вписуватися у національні проекти. Презентовано проектну концепцію за компонентами.
     Мета проекту "Сприяння сталому управлінню тваринництвом та збереження екосистем у Північній частині України" є комплексною і передбачає втручання в екосистеми та агроландшафти задля зниження рівня деградації ґрунтів та втрат біологічного різноманіття, відновлення гідрологічного режиму окремих територій, вдосконалення методів та способів планування в землекористуванні, сприяння розвитку галузі тваринництва, забезпеченню використання пасовищ, сінокосів у скотарстві, і виробництву кормових культур для великої рогатої худоби на прикладі територій Волинської, Рівненської, Житомирської, Вінницької, Київської, Хмельницької та Чернігівської областей. Проектом передбачено також досягнути зменшення рівня викидів парникових газів на землях із відновленим гідрологічним режимом. Проект буде опікуватися збереженням біологічного різноманіття та забезпечення вищого рівня екосистемних послуг, що надаються природоохоронними територіями країни.
     Про компонент 1 - Комплексне використання земель на території Північної частини України інформував Олег Колосок - національний координатор підготовчої фази проекту та Андрій Шелестов - національний експерт з питань геоінформаційних систем та планування.
В рамках компоненту 1 передбачено проаналізувати стан землекористування на території окремих громад, орієнтовно 100 громад у 7 областях країни, площею близько 3 млн. га. Розробити рекомендації із покращення стану землекористування на території громад, розробити плани землекористування, представити ці плани у громадах, запропонувати схвалити плани землекористування для використання в практиці.
Аналіз стану землекористування буде здійснений комплексний із застосуванням методів дистанційного зондування території з подальшою підготовкою технічних звітів про стан та динаміку рослинного покриву, сталість екосистем і ландшафтів тощо. Для початку аналізом буде охоплено площі 7 об’єднаних територіальних громад по 1 громаді у кожній області:
- Забродівська ОТГ Волинської області;
- Війтівцівська ОТГ Вінницької області;
- Білокоровицька ОТГ Житомирської області;
- Пісківська ОТГ Київської області;
- Степанська ОТГ Рівненської області;
- Талалаївська ОТГ Чернігівської області;
- Плужнівська ОТГ Хмельницької області.

     Діяльність за Компонентом II «Тваринництво та пов'язане з ним сільськогосподарське виробництво ведеться стало і не сприяє деградації земель або втраті біорізноманіття» буде спрямована на продуктивні сільськогосподарські райони з метою демонстрації дієвих методів відновлення та підвищення стандартів управління тваринництвом. На територіях, які потребують відновлення (орієнтовно, близько 22000 га деградованих сільськогосподарських угідь, переважно серед невеликих власників на торфових та органогенних ґрунтах), буде відновлено рівень ґрунтових вод і т.і.
     В рамках обговорення ІІ компоненту національний експерт із оцінки ланцюгів доданої вартості у галузі тваринництва Василь Шукалович презентував майбутні заходи, обговорено питання розвитку обслуговуючої кооперації, проведення навчальних семінарів, дорадчої діяльності.
    Основна увага Компоненту III буде спрямована на попередження порушень у екосистемах із високою природоохоронною цінністю, з метою збереження екосистемних послуг, які вони надають (наприклад, регулювання гідрологічного режиму та мікроклімату, сприяння ґрунтоутворенню, тощо).
     Компонент IV використовуватиме фінансування ГЕФ на підвищення обізнаності приватного сектора, фермерів, інженерів-гідрологів, природоохоронних органів, уряду та широких кіл громадськості до сталого управління тваринництвом. 
      В рамках заходу прозвучало багато конструктивних пропозицій щодо моніторингу оцінки та поширення кращих практик, задіяння до процесу громад.
Начальник управління Юрій Горбенко подякував представникам проекту та особисто Олегу Колоску - національному координатору проекту за співпрацю в рамках попереднього та нинішнього проектів та висловив сподівання щодо подальшої плідної співпраці.