Виступ директора департаменту АПР на оперативній відеоселекторній нараді у голови облдержадміністрації. ВІДЕО

Про підсумки роботи агропромислового комплексу області за І квартал 2014 року та хід проведення весняно-польових робіт.

В області спостерігається позитивна динаміка розвитку аграрної галузі. І квартал це той період, коли приріст продукції дає галузь тваринництва. З початку року вироблено продукції сільського господарства на суму656 млн. грн.Приріст виробництва становить 7,9 відсотка до аналогічного періоду минулого року, в тому числі у сільськогосподарських підприємствах 20,5 відсотка.

За темпами виробництва валової продукції область займає 7 місце, за обсягами – 9, а на одну особу 5 місце.

Якщо в Україні у І кварталі реалізація на забій худоби та птиці збільшилась на 8 відсотка, то на Волині – на 20,3 відсотка. Якщо говорити про агроформування, то реалізація на забій худоби і птиці збільшилась на 34,7 відсотка,молока – на 3,5 відсотка більше минулорічного показника.

Цьому значно посприяло введення в експлуатацію у 2013 році Володимир-Волинською птахофабрикою двох площадок на 1,2 млн. голів птиці.

«Тваринництво сьогодні залишається пріоритетною галуззю для розвитку всього аграрного сектору економіки. Мінагрополітики буде надавати максимальної підтримки для її розвитку», - наголосив Міністр Ігор Швайка у минулий четвер під час відвідування Кіровоградщини. Міністр також окреслив головні заходи, які будуть здійснюватись для розвитку тваринництва. «В умовах євроінтеграційного вектору розвитку нашої країни та аграрного сектору зокрема, нам необхідно зробити все, щоб вітчизняне тваринництво стало висококонкурентною галуззю. Для цього першочергово ми маємо сконцентруватися на впровадженні нових інноваційних технологій та переоснащенні тваринницьких комплексів, перетворенні господарств населення на сімейні фермерські господарства, стимулюванні племінної справи, розвитку інфраструктури заготівельних, збутових та обслуговуючих формувань, а також на пошуку нових каналів реалізації продукції для товаровиробників різних форм господарювання».

Разом з тим, дуже напружена ситуація склалася із зменшенням поголів’ям великої рогатої худоби. Звичайно, в першу чергу це обумовлено потребою в коштах на проведення весняно-польових робіт.Здорожчання цін на пально-мастильні матеріали, добрива, засоби захисту рослин, а також зменшення закупівельної ціни на молоко і м’ясо переробними підприємствами є основними причинами спаду поголів’я. Зокрема, лише за березень закупівельна ціна на молоко знизилась з 4,5 до 3,5 гривень за літру молока у сільськогосподарських підприємствах та з 2,8 до 2,2 гривень - у населення.

З цього приводу Міністр звернувся з відкритим листом до керівників молокопереробних підприємств з метою врегулювання цінової ситуації на молочному ринку України. Наразі Міністерство аграрної політики та продовольства України ініціює спільно з Аграрним фондом напрацювання комплексу заходів підтримки молочної галузі, у тому числі, через фінансову інтервенцію.

В середу 16 квітня буде проведено нараду із виробниками молока, молокопереробними підприємствами, які заготовляють молоко в області, куди запросимо і відділення Антимонопольного комітету. Будемо домовлятися про економічно - обґрунтовані ціни

До 1 квітня минулого року поголів’я великої рогатої худоби зменшено на 7200 голів,в тому числі на 1000 корів. Зменшення відбулося у сільськогосподарських підприємствах практично усіх районів. Зокрема, у Ковельському районі – на 2621 голову, в тому числі 990корів, відповідно у Луцькому – 1059 голів, 337 корів, у Горохівському – 858 голів, 349 корів, Маневицькому – 593 голів, 345 корів. Разом з тим, варто відмітити що, за останній місяць спад поголів’я ВРХ зупинено та намічається тенденція до його нарощування.

Завдання новопризначених голів районних державних адміністрацій першочергово вжити заходів щодо недопущення спаду поголів’я ВРХ, в т.ч. корів у всіх категоріях господарств населення, адже окрім економічних показників – це робочі місця, заробітні плати, а у особистих селянських господарствах – основне джерело доходу більшості селянських родин.

У великих аграрних підприємствах, де предметно займаються галуззю молочного скотарства, продовжується тенденція на збільшення виробництва молока, якого вироблено на 600 тонн більше, ніж за аналогічний період минулого року. Цього досягнуто за рахунок запровадження провідних технологій, системної та клопіткої праці керівників, спеціалістів, тваринників.

Так,у ТзОВ «Прогрес» Володимир-Волинського району за рахунок введення в дію сучасного доїльного залу, запровадження комп’ютеризованої системи управління стадом, середній надій на одну коровуз початку року збільшенона 134кг.

Валове виробництво молока уСГПП «Рать» (керівник – Віктор Шумський) Луцького району збільшено на 315 тонн – це половина від обласного показника приросту! Надій у 2013 році становив 8243 кг – найбільший показник в області.

Дані господарства щоденно продають майже по 20 тонн молока екстра класу. Тому у цих господарствах не стоїть питання обігових коштів. Однак, таких результатів не було б без ефективної селекційно-племінної роботи.

Щодо особистих селянських господарств, то працюють практично на рівні минулорічних показників із незначним ростом – 100,7 відсотка.

Станом на 1 квітня 2014 року в області нараховується 3574 сімейних (родинних) ферм, в яких утримується понад 12 тисяч корів. За січень-березень 2014 року кількість власників, де утримується 3 і більше корів, зросла на 130 господарств та на 417 корів. За 2 роки їх збільшилося з 860 родин до майже 3,6 тисяч.

У І кварталі поточного року департаментом агропромислового розвитку організовано проведення навчання для цієї категорії господарств з питань прогресивного ведення молочного скотарства в умовах сімейних (родинних) ферм, підвищення продуктивності молочного стада за рахунок селекційно-племінної роботи, технології виробництва і заготівлі кормів, вирощування сільськогосподарських культур.

Такі навчання проведені у 8 районах. Після проведення весняно-польових робіт будуть продовжені навчання в інших районах області.

Навчання тривали по 2-3 години, безліч питань, в тому числі і щодо фінансування. Хочу повідомити, що фінансова підтримка з обласного бюджету можлива лише після 25 квітня, коли відбудеться сесія облради. Завдання районам: швидко розробити алгоритм подачі від сільських рад та оформлення документів, для отримання коштів селянами, спрямованих через субвенцію у райони.

Щодо ходу проведення весняно-польових робіт

Усіма категоріями господарств у південній зоні області практично завершено посів ранніх ярих зернових культур, господарства поліських районів, зокрема, Камінь-Каширського, Ківерцівського, Любомльського районів – ще декілька днів. Проводиться догляд за посівами озимих зернових та ріпаку.

Аграрії сіють цукрові буряки, культура витребувана на ринку. Посіяно вжепонад 11 тис.га, або 55 відсотків до намірів.

Практично всі крупнотоварні сільгосппідприємства посів їх завершили. Найбільше посіяно у Володимир-Волинському районі – 2400 га, Луцькому 2200 га, Горохівському – 1900 га.

Включилися у посів цукрових буряків господарства населення.

У поточному році буде збільшена посівна площа під кукурудзою на зерно до 30 тис.га та соєю - 25 тис.га. Посіяно кукурудзи на зерно більше 5 тис. га.

Щодо овочевої групи, то це завдання по посіву 13 тис.га культур овочевої групи та понад 67 тис.га картоплі. Посів їх проводять в основному фермерські та особисті селянські господарства. Лише три крупно товарні сільськогосподарські підприємства посадили понад 50 га картоплі коженним. Це «Перлина Турії» Турійського району, «Родючість-агро» Луцького та ім. Ватутіна Рожищенського районів.

Ще 2 роки тому була проблема по часнику. Минулого року і у поточному у Турійському районі сільгосппідприємством «Волинь-Агро» (керівник - Шум Микола) посаджено озимого часнику на площі 74 га, з них 54 га стрілкуючого часнику.

70 га цибулі посіяно фермерським господарством Євгена Шелепіни з Володимир-Волинського району, 7 га – фермерським господарством «Надія» Локачинського району (голова Ревко Віктор). Вже не перший рік має посіви моркви та іншої овочевої групи, а також цукрових буряків (100 га) приватний підприємець Хомич Руслан, який гуртує навколо себе овочівників Волині для збуту продукції.

В умовах дефіциту бюджетних коштів, особливо на період проведення весняно-польових робіт, підтримку аграріїв здійснює Аграрний фонд шляхом закупівлі зерна врожаю 2014 року на умовах форварду. Наразі 9 сільськогосподарськими підприємствами заявлено 4,2 тис. тонн зерна на суму авансового платежу 4,7 млн.грн., - проавансовано1,3 млн.грн. Ще 4 підприємства надали пропозиції для укладення контрактів на 500 тонн (овеса, проса і гречки). Форвардні закупівлі пшениці, жита і ячменю триватимуть до 1 травня, вівса, проса та гречки – за фактом їх посіву.

З метоюрегулювання цінових коливань на споживчих ринках хліба та забезпечення хлібопекарських підприємств борошномдлявиробництвасоціальнихсортівхліба укладено 9 трьохсторонніх договорів міжАграрним фондом,обласною державною адміністрацією та хлібопекамина1859,5 тонн щомісячно, з них реалізовано хлібопекам 579,9 тонн борошна. Крім того, розподілено 572 тонни борошна регіонального страхового запасу, з них реалізовано хлібопекам 92,5 тонн.

Заробітна плата в АПК

За січень-лютий 2014 року середня заробітна плата в сільському господарстві становила 1785 грн. і зросла до відповідного періоду минулого року на 10,7 відсотка. Завдяки вжитим заходам область за рівнем заробітної плати в аграрній галузі у січні 2014 року піднялася з 25 на 20 місце.

В еквіваленті повної зайнятості заробітна плата одного працівника аграрної галузі за січень-лютий становила 2002 грн., у розрахунку за одну оплачувану годину - 12,2 грн. (передбачений законодавством мінімум – 7,3 грн.). В економічно активних підприємствах області борги із виплати заробітної плати відсутні.