Волинь аграрна: як завершився 2018 рік та чого очікувати у 2019. ФОТО

     Сьогодні, 31 січня в департаменті агропромислового розвитку підвели підсумки роботи галузі АПК за 2018 рік та окреслили напрямки діяльності на 2019 рік.

     Захід відбувся в рамках підсумкового засідання колегії департаменту та навчання голів фермерських господарств області.

     Директор департаменту агропромислового розвитку Юрій Горбенко озвучив результати роботи у 2018 році (презентація).

     Минулий рік був успішним, про що свідчать цифри. Динаміка нарощування виробництва сільськогосподарської продукції відбувається за рахунок інтенсифікації виробництва. Індекс сільськогосподарської продукції становить 103,1%, в агропідприємствах - 110,8%.

     Виробництво валової продукції сільського господарства становить 7,1 млрд грн, що майже на 2 млрд грн більше до 2010 року.

     Волинь – аграрна область, де 48% сільського населення. 41% (150 тис. осіб) зайняті в ОСГ. В області працює 848 агроформувань, в тому числі 600 фермерських господарств.

     Показники галузі тваринництва за останній рік дещо знизилися. Проте, на 0,2% збільшилося утримання корів. Волинь займає 8 місце в Україні за кількістю корів та птиці, 10 місце за кількістю свиней та 12 – за кількістю ВРХ.

     З року в рік зростають показники зернової групи. У 2018 році аграрії зібрали 1201 тис. тонн зерна. Середня урожайність становила 41,9 ц/га. За виробництвом сільськогосподарських культур, Волинь займає 1 місце у виробництві вівса, 4 – у виробництві жита, 5 – у виробництві ярої пшениці, 8 – картоплі та ріпаку та 9 – у виробництві цукрових буряків.

     Аграрії області активно розвивають садівництво. Стимулюючим фактором цьому є державні програми підтримки.

     За останні 8 років в обіг введено 94 тис. га облугуючої землі. У 2018 році в сільськогосподарському виробництві використовувалися 572 тис. га землі. Активно почали вводити в господарський обіг поліські землі.

     Кооперація стає пріоритетною формою господарювання для невеликих фермерів та особистих селянських господарств. Окрім державних програм підтримки створенню кооперативів сприяють міжнародні грандові проекти, як от «Ключ до успіху», в рамках якого на теренах краю у 2018 році створено два кооперативи – СОК «Фундук Волині» та СОК «Волинська картопля».

     Державна підтримка галузі АПК з бюджетів усіх рівнів у 2018 році становила 137,8 млн грн. З державного бюджету – 120,3 млн грн (програми підтримки фермерства – 11099 тис грн, галузі тваринництва - 66138 тис грн, молодих садів та ягідників - 12421 тис грн, здешевлення кредитів - 18500 тис грн, компенсація вартості техніки – 11400 тис грн, фінансова підтримка фермерських господарств через Укрдержфонд – 759 тис грн). Підтримками скористалися 171 агроформування, 394 фермерських господарства та 5040 особистих селянських господарств.

     На фінансування заходів Комплексної програми з обласного бюджету агровиробникам області надійшло1213,8 тис грн. Програмами скористалися 1511 особистих селянських господарств, 4 громади, 6 фермерських господарств та 6 агроформувань.

     У 2019 році буде проводитися поглиблена співпраця з об’єднаними територіальними громадами. Мінагрополітики планує створити комплексну систему реєстрації фермерських господарств в Єдиному реєстрі.

     - У 2019 році продовжує працювати оперативний штаб із забезпечення прав і свобод землевласників та землекористувачів та їх майнових прав з питань запобігання рейдерству в агропромисловому комплексі. Увага до землі зростає з кожним роком, тому дані питання повинні бути врегульованими та контролюватися постійно, - резюмував Юрій Горбенко.

 

 

Юрій Горбенко

 

 

 

 

 

 

 

 

     Під час навчання голів фермерських господарств виступили ряд доповідачів.

     Про фінансову підтримку для фермерських господарств через Укрдержфонд розповіла директор Волинського відділення фонду Світлана Соколовська. Вона зазначила, що Волинь є лідером з освоєння коштів згідно цього напрямку підтримки. Залишається ряд проблемних питань, які перешкоджають отриманню субсидії: відсутність звітності про діяльність фермерського господарства, проблеми із реєстрацією земельних ділянок. Дані питання необхідно врегулювати, для подальшої участі в програмах фінансової підтримки. Також Світлана Іванівна озвучила нововведення в програмах державної підтримки, що плануються у 2019 році.

     Заступник начальника управління – начальник відділу землеустрою та охорони земель головного управління Держгеокадастру у Волинській області Сергій Волчок інформував про порядок реєстрації земель, які надані у постійне користування фермерським господарствам, у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Представник Держгеокадастру озвучив, що буде розроблено покрокові дії для фермерів та надано вичерпний перелік необхідних документів.

Світлана Соколовська

 

Сергій Волчок

 

Майя Симоненко

 

Олена Нікотіна

 

     Начальник відділу ринку та оцінки земель ГУ Держгеокадастру Майя Симоненко розповіла про електронні торги на землі державної власності. До слова, уже відбулося близько 20 таких аукціонів, і ще готують понад 50. Також було деталізовано про нормативно-грошову оцінку земель.

     Про новини податкового законодавства інформувала завідувач сектору комунікацій ГУ ДФС в області Олена Нікотіна. Вона детально роз’яснила новації для фермерських господарств (юридичних осіб та ФОП), акцентувала на оподаткуванні 4 групи та сплаті ЄСВ. Олена Володимирівна наголосила, що 20 лютого необхідно підтвердити статус агровиробника четвертої групи.

     Директор обласного центру зайнятості Роман Романюк розповів про співпрацю із аграрним відомством та спільні проекти (як от агропроект «Територія майстерності»), які організовуються задля пошуку кадрів галузі АПК та підвищення їх кваліфікації. Також очільник обласного центру зайнятості підкреслив, що відомство протягом року відшкодовує ЄСВ за працівників підприємств, при умові, що даний працівник буде працевлаштований на нове робоче місце. До слова, минулого року на даний напрям було спрямовано 4 млн. грн.

     Представники проекту створення сімейних молочних ферм за сприяння ПП «Укрмілкінвест» Максим Швець та Наталія Немеришин презентували проект та ознайомили присутніх із його діяльністю, адже виробництво молока – дуже перспективний напрям в сільському господарстві.

Роман Романюк

 

Максим Швець

 

 

     Про пропозиції для агровиробників від ДП «Спецагролізин» інформував заступник директора підприємства Олексій Востріков. Він запросив присутніх до партнерства та співпраці в частині закупки доїльних установок в лізинг.

     Пропозиції щодо лізингу техніки для власників ОСГ озвучив директор Волинської філії НАК «Украгролізинг» Григорій Люлька. З 2019 року НАК «Украгролізинг» надаватиме власникам особистих селянських господарств техніку тягового класу до 1,4 у лізинг.

     Опісля, присутнім фермерам розповіли про роботу проекту «Аграрні розписки». Регіональний консультант проекту Сергій Мазурик інформував, що в рамках проекту 5 та 6 лютого відповідно у Луцьку та Володимир-Волинському районі відбудеться тренінг для фермерів «Управління фінансами сільськогосподарських підприємств».

Олексій Востріков
Григорій Люлька
Сергій Мазурик
Віталій Заремба

 

     Голова постійної комісії обласної ради з питань сільського господарства, продовольства, земельних відносин Віталій Заремба, резюмуючи захід акцентував на Комплексній програмі підтримки, яка фінансується з обласного та місцевих бюджетів. Програма орієнтована на підтримку невеликих форм господарювання. Віталій Заремба звернувся до голови Асоціації фермерів та приватних землевласників Руслана Хомича та представників структурних підрозділів з питань АПР райдержадміністрацій з проханням активувати співпрацю з керівництвом у районах та ОТГ з тим, щоб підтримати програму та налагодити стабільне її фінансування.

     Наступне навчання з головними бухгалтерами агроформувань області відбудеться 7 лютого 2019 року.

     28 лютого 2019 року у Волинському обласному академічному музично-драматичному театрі  імені Тараса Шевченка відбудеться навчання керівників сільськогосподарських підприємств та голів фермерських господарств області.