Волинським аграріям розповіли як організувати роботу молочної ферми. ФОТО

     7 лютого фахівці Львівської аграрної дорадчої служби на чолі із директором Іваном Паньківим зустрілися із представниками молочного бізнесу Волині. На захід були запрошені різні категорії господарств: ТзОВ «Романів» (утримують 620 корів), СВК «Урожай» (утримують 500 корів), СГПП «Вишеньки» (утримують 182 корови), ФГ «Глинюка» (утримують 120 корів), ОСГ Глинюка М. (утримують 40 корів) та ОСГ Борейка Л. (утримують 27 корів).

     Зустріч відбулася в департаменті агропромислового розвитку за участі директора департаменту Юрія Горбенка.

     Фахівці Львівської аграрної дорадчої служби презентували систему «Менеджмент молочного стада».

     Ярослав Паньків повідомив, що сам є фермером, утримує 100 корів породи джерсей. Система «Менеджмент молочного стада» допомагає збирати інформацію про кожну корову: продуктивність, отел, здоров’я та лікування, інші фізіологічні показники, які накопичуються та аналізуються на сервері. Кожна тварина на фермі підлягає обліку.

     Окрім того, щомісяця, збирається середня проба молока на лабораторний аналіз, який аналізує молоко по 8 показниках: жирність, білок, наявність соматичних клітин на ін. Згідно результатів аналізу, лаборанти формують рекомендації щодо покращення здоров’я та показників продуктивності для кожної корови.

     Також система «Менеджмент молочного стада» допомагає формувати бізнес-план підприємства та прогнозувати його прибутковість.

     Віталій Степанὸвич розповів присутнім аграріям про планування годівлі молочного стада та кормовиробництво, а також як коригувати годівлю тварин на основі аналізу молока.

     Годування — це дуже важливий напрям, якому потрібно приділяти увагу. Корми — це основна стаття витрат при утриманні корів. Тут порядок повинен бути у всіх ланках ланцюжка: від вирощування кукурудзи та інших сільськогосподарських культур у полі до роздачі кормів коровам та контролю перетравності кормів і коригування раціонів. Саме корми впливають на якість і кількість молока.

     - Прибутковість залежить від 4 показників: собівартості, ціни, якості молока, кількості. І якщо на цінову ситуацію практично немає впливу, то 3 інші показники залежать від господарника. І основний показник – це собівартість. Перехід на «фуражне молоко» - зменшення собівартості, - акцентував Віталій Степанὸвич.

     Молочне стадо необхідно формувати тільки продуктивними тваринами. Про це інформував Роман Возний. Потрібно постійно проводити відбір і селекцію тварин за комплексом біометричних показників (надій, показники якості молока, стан здоров’я тощо). Відбирати для подальшого розмноження доцільно тільки кращих. Також варто проводити запліднення нетелей тільки спермою від кращих виробників. Така селекція призводить до постійного поліпшення показників ферми.

     Корови діляться на основні категорії за віком, статевою ознакою, біометрією, продуктивністю. Різним групам корів потрібен різний догляд і різні параметри годування, ветеринарії.

     І все це допоможе контролювати система «Менеджмент молочного стада». Троє із присутніх на зустрічі волинських виробників зацікавилися співпрацею з Львівською аграрною дорадчою службою.

     - Наше завдання – допомогти місцевим агровиробникам організувати роботу молочної ферми, щоб мати можливість заробляти у рідному селі та створювати робочі місця для односельчан. Таким чином необхідно розвивати сільські території, - резюмував Юрій Горбенко.