Визначилися із майбутнім волинських сортодослідних станцій. ФОТО

     10-11 квітня директор Українського інституту експертизи сортів рослин Сергій Мельник з робочим візитом перебував на Волині. Сергій Іванович вивчав роботу Волинського обласного державного центру експертизи сортів рослин філії Українського інституту експертизи сортів рослин, на базі Любешівської та Горохівської сортодослідної станції.

     Оглянувши Любешівську сортодослідну станцію, він відразу запевнив: установа уже має повне право на проведення польових наукових досліджень. Тобто сортостанція відновила свою основну діяльність.

     - Ми довго вирішували питання реорганізації сортостанції. Знаю, що ваша районна влада не стояла осторонь цього питання. І я відразу заявив свою позицію: не заперечуватиму, якщо Міністерство прийме рішення про передачу ДСДС у відання нашого інституту. Нині ми відновлюємо всю інфраструктуру сортовипробування по Україні. Залишилися точки, які нам треба було вирішити. Одна із них – на Любешівщині. І ось із січня, коли був виданий наказ, ми почали працювати. У результаті на сьогоднішній день земля вже переоформлена на інститут. Отже, уже із впевненістю можна говорити, що випробування проходитимуть, люди матимуть роботу. Хай не багато – поки що орієнтовно до десятка. Але ж і це плюс. Бо ж буде десять офіційно працевлаштованих людей, котрі вчасно отримуватимуть заробітну плату. Любешівський район – це крайня північна точка в Україні, з певними природо-кліматичними особливостями та умовами, типова поліська зона з контрастом ґрунтів. Адже є тут і торф’яники, і дерново-підзолисті, супіщані, піщані ґрунти. Такі землі є на території Волинської, Житомирської, Чернігівської та частини Сумської областей. А тому ми обов’язково маємо провести випробування тих сортів-гібридів, які могли би використовуватися на цих площах. Тобто, маємо запропонувати людям те, що в цих умовах може вирощуватися і проносити прибуток. Зауважу, що наш інститут рекомендує тільки ті сорти-гібриди, які пройшли випробування у різних природо-кліматичних зонах. Що ж стосується конкретно Любешівської сортодослідної станції, то землю ми вже переоформили, далі займемося майно, на всі будівлі виготовимо паспорти, все візьмемо на баланс. Я оглянув поля: і торфяники, і піщані, подивився базу. Обіцяю: все необхідне для сортовипробування ми упродовж року-двох приведемо до належного стану. Направимо кошти для створення матеріально-технічної бази. Найперше поновимо комп’ютерне забезпечення, адже надворі – ХХІ століття, тим більше, ми працюємо на новому програмному забезпеченні. До кінця року, думаю, купимо хоча б один трактор. Культури випробуватимуться традиційні для цієї поліської зони. З часом, може, будуть і нові. Адже клімат міняється. Наприклад, хто б колись сказав, що у нас вирощуватимуться соняшник та кукурудза на зерно… Тобто задуми є. Але, звісно, не все й одразу. Однак скажу із впевненістю: у Деревку буде державний острівець науки, де фермери, одноосібники зможуть прийти на поля, подивитися і почерпнути для себе щось цікаве, новації, які запроваджуються у галузі, отримати фахові консультації спеціалістів, - висловив свою позицію Сергій Мельник.

     Директор департаменту агропромислового розвитку ОДА Юрій Горбенко доповнив: «Волинська ОДА підтримує позицію інституту і сприяє тому, щоб нарешті врегулювати питання, аби і земля, і майно Любешівської сортостанції мало одного власника. Тобто як і районна влада, так і обласна, докладає усі зусилля, аби дати можливість ефективно господарювати одному державному власнику».

 

 

 

     Також в рамках робочого візиту відвідали Горохівську сортодослідну станцію.

     Загалом, Волинським обласним державним центром експертизи сортів рослин філії Українського інституту експертизи сортів рослин у 2018 році досліджено 896 сортів різних культур, з яких 334 рекомендовано внести у Державний реєстр сортів рослин, придатних для поширення в Україні.

     Про це повідомив директор обласного державного центру експертизи сортів рослин Володимир Харчук.

     Сортовипробування на полях, де ґрунти темно сірі опідзолені з вмістом гумусу 1,75-2,20.

     Присутні оглянули сортодослідні ділянки, на яких уже проростають дослідні культури, ознайомилися із сільськогосподарською технікою станції та проаналізували плани розвитку у найближчому майбутньому.