Юрій Горбенко інформував про польові роботи під час апаратної наради в ОДА. ФОТО

     Сьогодні, 7 серпня директор департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Юрій Горбенко під час оперативної відеоселекторної наради в облдержадміністрації інформував про польові роботи в області та виконання програм фінансової підтримки аграрної галузі.

     Під урожай 2019 року аграріями області посіяно 588,5 тис.га сільськогосподарських культур, що на 11,3 тис.га більше ніж у попередньому році, тенденція збільшення загальнообласної посівної площі має місце впродовж останнього десятиліття. Порівняно з 2010 роком вона збільшилися на 110 тис.га.

     В структурі посівних площ зернові культури становлять 51 відсоток.

     Цього року  до збирання підлягало 296,0 тис.га зернових та зернобобових культур.  Крім тогоріпаку 52,5 тис.га, сої  37,1 тис.га, соняшнику 30,0 тис.га.

 

 

 

 

 

 

 

     Станом на сьогоднішній день ранні зернові та зернобобові обмолочено на площі 215,4 тис.га, що становить 82 відсотків до загальнообласної площі посіву, намолочено 869 тис тонн при середній урожайності 40,3 ц/га (в минулому році було 521,3 тис.тонн, при середній урожайності 42,8 ц/га).

     На даний час завершено збір озимого ячменю та гороху валовий збір цих культур, за оперативною інформацією, склав відповідно 26,8 та 10,2 тис.тонн, а також озимого ріпаку, намолот якого став рекордним за всі роки – понад 140 тис.тонн.

     Погодні умови безперечно вносять корективи в хід збиральних робіт, однак за першої можливості аграрії відновлюють жнивні роботи. На разі озиму пшеницю обмолочено на площі 132,4 тис.га (87 відсотки), намолочено 606,4 тис.тонн, середня урожайність становить 45,8 ц/га. Озиме жито обмолочено на площі 17,7 тис.га (83 відсотки), намолочено 41,4 тис.тонн. Ярий ячмінь обмолочено на площі 25,9 тис.га (96 відсотки), намолочено понад 100 тис.тонн. Яру пшеницю обмолочено на площі 5,2 тис.га (50 відсотків), намолочено 22,7 тис.тонн.

     При сприятливих умовах збір зернових очікується завершити до середини серпня. За попередніми розрахунками валовий збір може складати не менше минулорічного.

     У поточному році працюють основні оператори ринку зерна, приймальні підприємства: ПАТ «Державна продовольчо зернова корпорація «Володимир-Волинський комбінат хлібопродуктів», ДП «Чортківський комбінат хлібопродуктів» (на базі ДП «Луцький комбінат хлібопродуктів №2»),  ТзОВ «Волинь-зерно-продукт» і ТзОВ  «Агротехніка», які надають послуги сушіння зернових та олійних культур та складського зберігання нового урожаю. Оператори пропонують різноманітні види співпраці щодо закупівлі та переробки зернових та олійних культур (спотові закупівлі, прямі та контрактні закупівлі, а також схеми переробки на давальницьких умовах). 7 серпня ПАТ «Державна продовольчо зернова корпорація «Володимир-Волинський комбінат хлібопродуктів» розпочало закупівлю жита за ціною 5350 грн/тонну.

 

     Для здешевлення вартості польових робіт в особистих селянських господарств між Департаментом агропромислового розвитку обласної державної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю «ВОГ ТРЕЙД РЕСУРС» досягнута домовленість про проведення відпуску дизельного пального на постійній основі за оптовими цінами починаючи з партії в 200 літрів. Купувати дизельне паливо можна на Луцькій і Ковельській нафтобазі. Станом на 9 липня цього року оптова ціна складає на 21,8 гривні за літр.

     На сьогоднішній день власниками особистих селянських господарств придбано 630 тонн дизельного пального (500 тонн на Ковельській нафтобазі, 130 тонн на Луцькій нафтобазі) Таким чином, придбання дизельного палива за оптовими цінами дозволило заощадити власникам ОСГ майже 4 млн. гривень.

     Особливу увагу необхідно приділити підготовці насіння. Забезпечення насіннєвим матеріалом зернових культур серйозно поліпшується завдяки двом потужним насіннєвим заводам, це в ТзОВ «П’ятидні» і в ТзОВ «Волинь-зерно-продукт».

     Департаментом неодноразово наголошувалося щодо можливості фермерським господарствам отримати часткову компенсацію вартості насіння сільськогосподарських рослин вітчизняного виробництва, закупленого у фізичних осіб - підприємців та юридичних осіб, які здійснюють виробництво та/або його реалізацію (відповідно до Постанови КМУ №106 зі змінами від 30.01.2019 №126): відшкодовується 80% вартості насіння, але не більше як 80 тис. грн.

     Щодо посіву під урожай 2020 року, то 6 серпня розпочато посів озимого ріпаку в ГК ТМ «Вілія» та ТзОВ «Ратнівський аграрій» (посів в області очікується на рівні минулого року). З 25 серпня – посів жита. З 15 вересня – озимої пшениці.

     Для проведення польових робіт на поповнення обігових коштів агровиробники області залучили кредити комерційних банків – понад  392 млн грн. За програмою здешевлення кредитів з державного бюджету із виділеного для області ліміту в сумі 2 млн 375 тисяч гривень уже відшкодовано відсотки згідно виділених помісячних асигнувань –  1,4 млн грн.

     Оскільки для забезпечення компенсації відсотків аграріям не вистачає 22 мільйони гривень, департамент звернувся до Міністерства аграрної політики та продовольства України з тим, щоб виділили додатковий ресурс. За інформацією Міністерства кошти будуть перерозподілятися за підсумками 9 місяців.

     За програмою підтримки галузі тваринництва агровиробники-юридичні особи отримали спеціальну бюджетну дотацію за утримання корів – для 55 господарств спрямовано ресурс в сумі  14,3 млн грн - це перша подача за поголів’я станом на 1.01.2019 року у розрахунку  900 грн на корову. Аналогічну суму отримають восени (подача документів станом на 1 липня поточного року).

     Щодо власників особистих селянських господарств, то селяни на карткові рахунки вже отримали дотацію за утримання молодняка ВРХ до 13 місячного віку - виплачено 10,3 млн грн для 5,3 тисяч власників тварин за 7,4 тисячі голів.

     За програмою здешевлення сільськогосподарської техніки та обладнання - 35 агроформувань включені у реєстр на отримання коштів як часткове здешевлення вартості за 57 одиниць в сумі 4 млн грн. Фактично отримали 30 млн грн, очікується у найближчий час ще майже 40 мільйонів.

     В області проведено комісію з питань державної підтримки розвитку садівництва і на розгляд Мінагрополітики надіслано документи по 2 підприємствах.  Попередня сума компенсації  1,5 млн грн за посадку 3,23 га суниці садової, 1,7 га смородини чорної, 5,64 га чорниці та 3,87 га яблуневого саду.

     У поточному році 261 фермерське господарство подали документи до Волинського відділення Укрдержфонду підтримки фермерських господарств для отримання бюджетної субсидії у розмірі 12000 гривень з розрахунку на одного члена фермерського господарства на суму  8,2 млн грн.

     8 новостворених ФГ подали документи на суму 392 тис. грн на отримання бюджетної субсидії для провадження сільськогосподарської діяльності у розмірі 3000 гривень на 1 гектар.

     Для Волинської області передбачено 4,64 млн грн фінансову підтримку на поворотній основі, яка фінансується через Укрдержфонд підтримки фермерських господарств. Волинським відділенням включено в реєстр і подано в Укрдержфонд документи по 15 ФГ на суму 6,7 млн грн.

     Крім того, ряд програм фінансується виключно через банки.

     Щодо обласного бюджету, то на фінансову підтримку за Комплексною програмою розвитку галузі у поточному році передбачено 1,4 млн. грн із загального фонду і 400 тисяч спецфонду. 

     Уже спрямовано кошти як субвенцію районним бюджетам і бюджетам ОТГ на дотацію власникам ОСГ за утримання 3 і більше корів, створення пасовищ та інші напрямки.