Юрій Горбенко озвучив проблемні питання під час апаратної наради в ОДА. ПРЕЗЕНТАЦІЯ. ФОТО

     Сьогодні, 13 червня директор департаменту агропромислового розвитку Юрій Горбенко під час апаратної наради в голови облдержадміністрації проінформував про розвиток сільськогосподарської галузі та акцентував на проблемних питаннях.

     ПРЕЗЕНТАЦІЯ

     Юрій Мефодійович розповів про участь у 30-й ювілейній міжнародній виставці «АГРО -2018», яка проходила в місті Київ з 6 по 9 червня. Потенціал області «Волинь: якість, технології, інновації» достойно представили 17 підприємств.

     З тваринами, які демонстрували підприємства «Рать», «Ратнівський Аграрій», «Баффало» особисто ознайомився Прем’єр Міністр України Володимир Гройсман, та подякував керівникам за результати їхньої праці.

 

     Також очільник головного аграрного відомства області зазначив, що проводиться робота по створенню сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів в рамках проекту «Ключ до успіху. Покращення економічної ситуації в сільській місцевості Волинської та Брестської областей шляхом розвитку сільськогосподарської кооперації».

     Підписані протоколи про створення ініціативної групи майбутнього сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу виробників картоплі, до складу якого увійшли товаровиробники Луцького, Локачинського та Рожищенського районів, та ініціативної групи сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу, який об’єднає виробників фундуку Іваничівського, Ківерцівського, Луцького та Любомльського районів.

 

     Розпочато фінансування державних програм підтримки. Вчора надійшли кошти (перший транш) дотації за утримання молодняку великої рогатої худоби для населення в сумі 279 тис.грн.

 

     - На сьогодні серйозну стурбованість аграріїв викликає аномально висока температура повітря та відсутність вологи, що може спричинити недобір урожаю. За попередніми прогнозами, в кінці червня розпочнуться жнива, - акцентував Юрій Горбенко.

 

     Разом з тим насторожує ситуація з ефективністю використання земель сільськогосподарського призначення.

     Відповідно до протокольного доручення голови обласної державної адміністрації від 17 квітня 2018 року №1 райдержадміністраціям було доручено відновити інвентаризацію земель сільськогосподарського призначення.

     На жаль до цієї роботи в районах віднеслися по різному. Відповідно до поданої інформації лише у 8 районах в цілому проведено таку роботу.

     Детальніше ситуацію видно на слайді.

     Згідно інформації з різних районів не можливо оцінити результати роботи, тому департамент АПР повторно звернувся до райдержадміністрацій з тим, щоб зробили повний аналіз для вжиття заходів по забезпеченню правових відносин землекористувачів.

     Крім цього, Юрій Мефодійович висловив думку, що наявні землі, які не використовуються необхідно опублікувати в ЗМІ для потенційних інвесторів.

     Разом з тим в матеріалах підготовлених райдержадмністаціями практично відсутні факти незаконного використання земель.

 

     Окремо директор департаменту зупинився на ситуації щодо використання земель у Володимир-Волинському районі.

     Станом на сьогодні Зарічанською ОТГ передано 147 ділянок загальною площею 1506 га. В червні запланована передача земель на території Зимнівської ОТГ – орієнтовно 108 ділянок площею 123 га. Передача землі Оваднівської ОТГ готується в липні – орієнтовно 1100 га 99 ділянок. 

     Паралельно із підготовкою і передачею земель працює земельна інспекція.

     Головним управлінням Держгеокадастру у Волинській області протягом 2018 року було проведено 14 перевірок дотримання вимог земельного законодавства на земельних ділянках загальною площею 207,7696 га., які розташовані на території Володимир-Волинського району. За результатами здійснення заходів державного контролю за використанням та охороною земель виявлено 7 порушень:

  1. Устилузька міська рада - земельна ділянка, орієнтованою площею 24 га, самовільно зайнята та обробляється невстановленими, матеріали справи передано до правоохоронних органів 19.03.2018 року;
  2. Устилузька ОТГ (Стенжаричівська сільська рада) - земельна ділянка загальною площею 39,8 га є самовільно зайнятою невстановленими особами. Матеріали справи направлені до правоохороних органів 12.02.2018 року;
  3. Устилузька ОТГ (Стенжаричівська сільська рада) - земельна ділянка сільськогосподарського призначення (пасовище) засаджена багаторічними насадженнями. На гр. Крощук Л.С. складено протокол про адміністративне правопорушення та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу на суму 340 грн., видано припис;
  4. Зимнівська сільська рада - земельні ділянки загальною площею 25,87 га, що перебувають у користуванні СГ ТзОВ «Луга», самовільно зайнятті невстановленими особами. Матеріали справи передано до Головного управління національної поліції Волинської області;
  5. Зимнівська сільська рада - земельна ділянка площею 5 га самовільно зайнята. На гр. Янчука М.І. складено протокол про адміністративне правопорушення та нараховано шкоду на загальну суму 6717, 43 грн, та накладено штраф у розмірі 170 грн, а також винесено припис щодо усунення виявлених порушень;
  6. Зарічанська ОТГ (Ласківська сільська рада) - земельна ділянка сільськогосподарського призначення (пасовище) розорена. На гр. Мєдрик Яна складено протокол про адміністративне правопорушення та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу на суму 340 грн., видано припис;
  7. Зарічанська сільська рада - самовільне зайняття земельних ділянок, загальною площею 5 га. Складено протоколи на гр. Федюка Р.М. розраховано шкоду на загальну суму 6717,43 грн. та накладено штраф у розмірі 340 грн., а також винесено приписи щодо усунення виявлених порушень.

 

     Наведені факти свідчать про те, що місцеві органи не зацікавлені у законності використання земель, а відповідно і додаткових надходженнях до бюджетів. Підтвердженням цього є використання землі на території Галинівської сільської ради, яку обробляє ФГ «Західний Буг».

     27.07.2015 року зареєстровано договір оренди між жителем м.Володимир-Волинський Семенюком Олександром Вікторовичем та Головним управлінням Держгеокадастру у Волинській області для створення фермерського господарства.

     Семенюк О.В. має в обробітку 103,8 га землі, в тому числі:

  • 31,86 га рілля;
  • 18,7 га сіножатті;
  • 53,2 га пасовища

     Вся земля використовується як рілля.

 

     Станом на 12.06.2018 року фермерське господарство не створене.

     Фермерське господарство не зареєстровано в місячний термін, землю необхідно вилучати.

     Декларація про доходи – відсутня, ПДФО – не сплачено, військовий збір також не сплачено.

     Цей факт виявилено спільно з головою Володимир-Волинської райдержадміністрації Василець Н.В. 11 червня під час зустрічі в Оваднівській ОТГ.

 

     Також на території Володимир-Волинського району встановлені факти незаконного заволодіння землею ФГ «Західний Буг». Підтвердженням цього стало колективне звернення керівників СГ ТОВ «Луга», ТзОВ «Буг», ПП «Владіміровка», ТзОВ «Прогрес», ФГ «Аіс-Агро», СГПП «Верба» Володимир Волинського району.

     На жаль багато пунктів із протокольного доручення голови ОДА розглядаються досить повільно. Зокрема усі звернення ТзОВ «Буг» Сергія Матишейко до управління юстиції, щодо незаконної реєстрації договорів оренди паїв ФГ «Західний Буг» (керівник - Юнак М.П.), та виконання судових рішень не вирішено.

     Також звернення керівника даного товариства до Володимир-Волинського відділу поліції, Головного управління Нацполіції в області залишаються поки що без відповіді.

     Не зрозумілою залишається ситуація, щодо реєстрації речових прав по двох заявах №27866496, №27866280 від 23.04.201. Попри всі подані документи держаний реєстратор прийняв рішення про відмову у державній реєстрації через те, що кадастровий номер відсутній.

     Після останнього оновлення та удосконалення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вся державна реєстрація прав оренди земельних ділянок проводиться виключно при наявності відомостей про такі земельні ділянки в ДЗК. Якщо ж відомості відсутні – Реєстр автоматично блокує державну реєстрацію.

     На усний запит до державних земельних кадастрових реєстраторів, щодо відсутності відомостей про дану земельну ділянку, надійшла відповідь про те, що даний кадастровий номер знаходиться в архівному шарі і повернути його не можна.

     - Але ж раніше він реєструвався! Хто повинен відповісти за це? Головне управління Держгеокадастру? Головне управління юстиції? чи можливо даним питанням зацікавитися правоохороннім органам? – висловив стурбованість Юрій Горбенко.

 

     Подібна ситуація в ТзОВ «Прогрес». Ще 14 травня товариство звернулося до головного управління юстиції із заявою про подвійну реєстрацію паїв із ФГ «Західний Буг». на сьогодні результати відсутні.

     Відсутня також на сьогодні інформація про розгляд даного вищезазначеного колективного звернення від Головного управління нацполіції в області.

     Відповідно до інформації управління держпраці у ФГ «Західний буг» все добре.

 

     Що стосується питання порушеного керівником ТзОВ «Прогрес» перед головою обласної державної адміністрації щодо перешкоджання забору води із водонапірної башти для обробітку посівів в с. Красностав Володимир-Волинського району Юнаком М.П. та місцевими жителями ситуація наступна.

     Дана башта офіційно не оформлена, хоча рахується за Красноставською сільською радою Оваднівської ОТГ.

     На території Оваднівської громади є комунальна служба, яка мала б розробити тарифи та відпускати воду згідно договорів. На жаль цього не зроблено і в результаті не зрозумілі конфлікти.

     - Це означає, що повинні бути правові відносини, - заключив Юрій Мефодійович.

 

     Щодо ситуації по підмору бджіл.

     24 травня до голови ОДА звернулися пасічники Турійського району(17 чол) із сіл Озеряни, Н.Двір, Купичів, Літин та Осьмиговичі про те, що 22-23 травня ТзОВ ім Л.Українки обробляли посіви ріпаку і в них на пасіках почали гинути бджоли.

     Для оперативного вирішення ситуації пов’язаної із загибеллю бджіл на території Новодвірської сільської ради Турійського району головою Волинської обласної адміністрації видано розпорядження від 24.05.2018 №3387/17/2-18, яким затверджено склад робочої групи з координації та контролю за ситуацією пов’язано з підмором бджіл. Проведено 5 засідань робочої групи.

     Встановлено недотримання норм Закону України «Про бджільництво», яким передбачено повідомлення пасічників за три дні до обробітку полів та недотримання норм в частині обробітку урожаю в денний час доби.

     В результаті двічі проведеного обстеження пасік та встановлено часткову загибель бджіл від 20 до 25 відсотків.

     Спеціалістами Держпродспоживслужби було проведено відбір проб мору бджіл на пасіках Кміна Тараса та Сьомака Валерія, зразки рослин ріпаку та меду, а також на всіх пасіках на наявність інфекційних та паразитарних хвороб. Матеріали надіслані в Українську лабораторію якості та безпеки продукції АПК Національного університету біоресурсів та Одеську прикордонну державна контрольно-токсикологічну лабораторію.

     За результатами випробувань від 06.06.2018 №7046, протокол випробувань №7065-Н в підморі бджіл виявлена залишкова кількість пестицидів фунгіцидної та інсектицидної дії, зокрема азоксистробін та лямбда-цигалотрин.

     Одеська прикордонна державна контрольно-токсикологічна лабораторія результатами аналізу озимого ріпаку від 04.06.2018 №66 також підтвердила залишковий вміст пестицидів.

     В меді пестицидів не виявлено.

     Рішенням Турійського районного суду надано дозвіл на проведення позапланової комплексної перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства у кримінальному провадженні від 24 травня 2018 року по факту порушення регламентів застосування пестицидів працівниками СТзОВ ім.Л.Українки.

     Робочою групою керівництву СТзОВ ім.Л.Українки було рекомендовано врегулювати дане питання шляхом порозуміння та віднайдення компромісного рішення щодо компенсації понесених втрат пасічникам.

     9 червня директором департаменту АПР разом з першим заступником голови Турійської райдержадміністрації Марчанчином Л. В. та директором ТзОВ ім.Л.Українки Герезом С.С. було проведено індивідуальні зустрічі із 14 з 17 пасічників Турійського району та обговорено можливі шляхи компенсації понесених втрат.

     З більшістю знайдено порозуміння. 4 пасічники принципово заявили, що будуть вирішувати питання в судовому порядку.

     На сьогоднішні із 10 пасічниками проведено розрахунок по компенсації часткових витрат. Робота по компенсації продовжується.

 

     Резюмуючи доповідь очільника головного аграрного відомства області, голова облдержадміністрації Олександр Савченко поставив вимогу жорсткіше організовувати роботу по аналізу використання земель, повідомляти через засоби масової інформації про факти порушення земельного законодавства, а також виносити дані питання на засідання оперативного штабу із забезпечення прав та свобод землевласників та землекористувачів та їх майнових прав на посіви з метою попередження рейдерських захоплень

     Окрім того, Олександр Ілліч зазначив, що планує зустрітися з пасічниками з питань вищезгаданої ситуації, а також, доручив юридичному управлінню ОДА надати юридичний супровід у судах.