Законодавчі ініціативи щодо земельної реформи розглянули під час відеоконференції Мінагрополітики

     Сьогодні, 20 листопада відбулася відеоконференція під головуванням заступника Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тараса Висоцького.

     Під час заходу розглянули хід земельної реформи та прийняття Верховною Радою України за основу в першому читанні проектів законів України «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо удосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» № 2194 та «Про внесення змін до деяких законодавчих змін щодо продажу земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) через електронні аукціони» № 2195 а також законопроект «Про внесення змін до Земельного кодексу України та інших законодавчих актів щодо планування використання земель» № 2280.

     Участь у відеоконференції взяли народний депутат України В’ячеслав Рубльов, заступник голови облдержадміністрації Валентин Цьось, заступник директора департаменту агропромислового розвитку Людмила Петриканин, в.о. начальника ГУ Держгеокадастру в області Ростислав Корзун, голови об’єднаних територіальних громад.

     Тарас Висоцький повідомив, що згідно Проекту закону України № 2194, сільські, селищні, міські ради розпоряджатимуться землями через земельні аукціони. Для надання можливості малим та середнім господарствам брати у них участь, одним лотом виставлятимуться права на земельні ділянки площею до 20 га. Переважне право на купівлю земельної ділянки матиме її орендар.

     Держгеокадастр позбавляється контролюючих функцій.

     Згідно законопроекту № 2195, продаж земельних ділянок державної та комунальної власності або прав на них буде здійснюватися виключно на конкурентних засадах через електронний аукціон Прозорро. З метою обмеження зриву аукціонів збільшується розмір гарантійного внеску, який не може становити менше 30% стартової ціни продажу земельної ділянки або 30% стартового розміру річної плати за користування земельною ділянкою. Стартова ціна для державних та комунальних земель не може становити менше нормативно-грошової оцінки землі.

     Під час обговорення законопроектів В’ячеслав Рубльов повідомив, що учасники АТО та інші громадяни звертаються з проханням отримати земельні ділянки для господарювання. Це право гарантоване Конституцією. Проте, земельні ділянки на сьогодні знаходяться в оренді і це викликає деяке обурення у громадян, оскільки орендарі матимуть першочергове право на купівлю даних земель.

     На що Тарас Висоцький відповів, що з обласними управліннями Держгеокадастру підписано Меморандум, в якому зафіксовано реалізацію гарантованого державою права на безкоштовну приватизацію земельних ділянок для учасників АТО. Інші громадяни України теж мають це право, проте нам необхідно визнати, що реалізувати це право для всіх фізично неможливо.

     В рамках відео конференції були надані детальні відповіді на поставлені питання щодо законопроектів повноважень органів місцевого самоврядування з питань контролю за використанням земель, а також надано конструктивні пропозиції по підготовці законопроектів до другого читання.

     26 листопада голови ОТГ та сільських рад запрошені на обговорення реформи у МінАППУ.