Запобігти рейдерству: оперативний штаб продовжує роботу. ФОТО

     Сьогодні, 24 січня відбулося перше у цьому році засідання робочої групи оперативного штабу із забезпечення прав і свобод землевласників та землекористувачів та їх майнових прав з питань запобігання рейдерству в агропромисловому комплексі.

     Оперативний штаб продовжує працювати протягом зимового періоду над врегулюванням питань упорядкування правоустановлюючих документів на користування землею.

     - Кожен фермер, який хоче отримувати бюджетну підтримку, повинен мати правовстановлюючі документи на користування земельними ділянками. Наша мета – стимулювання внесення земельних ділянок до реєстру речових прав, що дозволить запобігти аграрному рейдерству, - акцентував заступник голови оперативного штабу – директор департаменту агропромислового розвитку Юрій Горбенко розпочинаючи засідання.

     Члени робочої групи підвели підсумки роботи штабу у 2018 році.

     Заступник начальника Управління з контролю за використанням та охороною земель ГУ Держгеокарастру в області Юрій Зарембицький проінформував: «У попередньому році було виявлено ряд правопорушень. Найчастіше це – самовільне зайняття земельних ділянок та розорювання кормових угідь. Процедура перевірки таких порушень досить тривала і ми продовжуємо над цим працювати».

     На 100% відшкодовано заподіяну шкоду самовільного зайняття земельних ділянок, які були виявлені минулого року. Приблизно 200 тис грн було відшкодована згідно перевірок, які виконувалися за дорученнями штабу.

     Юрій Зарембицький повідомив, що перевірки земельних ділянок не припиняються. Додатково цього року будуть проводитися перевірки суб’єктів господарювання. Уже затверджено відповідний план.

     Про проблеми землекористування, які виникали у 2018 році розповів заступник начальника слідчого управління ГУНП Андрій Литвин. Він наголосив, що часто проблемою є відношення самих землевласників, які надають земельні ділянки в оренду без укладання договорів оренди. Також він закцентував увагу на проведенні більш злагодженої роботи між органами Держгеокадастру та Нацполіції.

     Начальник відділу оподаткування юридичних осіб управління ДФС Оксана Лазарєва зауважила, що кожного року до 20 лютого платники четвертої групи подають декларації, згідно яких можна буде отримати додаткову інформацію про використання земель агровиробниками.

     Начальник головного територіального управління юстиції Антон Кустик доповів про роботу штабу у 2018 році. Було проведено 9 засідань штабу, на яких розглянуто 9 звернень. 6 скарг передано до Мін’юсту. На території області працювали виїзні мобільні точки, які надавали методичні і рекомендаційні консультації. Всього відбувся 61 виїзд мобільних точок. Надано 770 консультацій громадянам. Окрім того, працівниками юстиції розроблено буклети «Стоп рейдерство», які розповсюджувалися під час роботи мобільних точок.

     Антон Кустик повідомив, що часто зустрічається проблема, коли договір оренди підписує не безпосередньо власник земельної ділянки, а член його сім’ї. Такі договори часто оскаржуються у суді, а земельні ділянки можуть перейти в оренду іншому підприємству.

     Також під час засідання прозвучали ряд пропозицій щодо вдосконалення роботи оперативного штабу. Андрій Литвин запропонував залучити працівників Державного земельного кадастру до роботи штабу з тим, щоб визначати межі земельних ділянок орендарів, які підозрюються у правопорушенні. Також правоохоронець вважає за необхідне доручити райдержадміністраціям та ОТГ проведення відповідної роботи з реєстрації земельних ділянок згідно чинного законодавства.

     Голова Асоціації фермерів та приватних землевласників Волинської області Руслан Хомич зазначив, що сільським господарям важко розібратися у правовстановлюючих документах. Вони не стежать за змінами у законодавстві. Тому, таким господарям необхідно допомогти у правовому полі врегулювати їхні відносини.

     Депутат обласної ради, голова постійної комісії з питань сільського господарства, продовольства, земельних відносин Віталій Заремба запропонував на прикладі одного із районів області напрацювати матрицю перевірки району. В подальшому такою матрицею можна буде користуватися для перевірки будь-якого району.

     На завершення засідання робочої групи, Юрій Горбенко повідомив, що у ІІІ декаді лютого департамент організовує навчання для керівників сільськогосподарських підприємств та голів фермерських господарств. До цього часу необхідно доопрацювати усі проблемні питання, розробити рекомендації для фермерів щодо реєстрації земельних ділянок щоб донести дану інформацію до аграріїв Волині.