Знайомтесь: сімейні фермерські господарства Волині

     У поточному році сімейні фермерські господарства на рівні із іншими агроформуваннями отримали можливість фінансової підтримки із державного бюджету:

     - дотацію за утримання корів молочного напряму продуктивності;

     - субсидію новоствореним фермерським господарствам у розмірі 3000 гривень на 1 гектар;

     - фінансову підтримку на розвиток тваринництва;

     - відшкодування 25% вартості техніки та обладнання вітчизняного виробництва;

     - здешевлення кредитів.

     Постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 року №106 зі змінами передбачено спеціальну бюджетну дотацію за утримання корів молочного напряму продуктивності фермерським господарствам, у власності яких перебуває від п’яти корів, в розмірі 5000 гривень за корову але не більше 250000 гривень.

     27 фермерських господарств, в тому числі 8 сімейних фермерських господарств ФОП отримали дотацію в сумі 3 400 тис.грн за утримання 680 корів.

     У 2020 році в області зареєстровано 15 сімейних фермерських господарств без статусу юридичної особи, відповідно до статті 8Закону України «Про фермерське господарство», з них 9 СФГ займаються молочним скотарством. Саме про них далі.

     Одне із них в селі Хотячів Володимир-Волинського району господарює там родина Базюків, а господарство назвали «Молочна долина». Валентина Базюк – тричі мама, нині перебуває у відпустці по догляду за дитиною. Останні роки родина мешкала в Яворові та щодня доїжджала до Львова на роботу, а чоловік їздив на заробітки до Польщі. Згодом, переїхали  до батьків на Волинь. На той час було вже чотири корови. Свою  молочну продукцію вона збувала на ринку у Володимирі, що і складало левову частку сімейного бюджету. Валентина узялась допомагати матері. Давня мрія Валентини - започаткувати власну справу, збулася. Нині в господарстві утримуються 20 корів.

 

 

     Родина  Панасюків  змінила місцепроживання з Нововолинська на Рогожани Володимир-Волинського району, де придбали земельну ділянку зі старенькою дерев’яною хатиною. Родина приїзджала, щоб посадити городину та відпочити з дітьми від міської метушні. У сім’ї Катерини та Олександра аж шестеро дітей: найстаршому сину 21 рік, а наймолодшому лише три.

     Спочатку вирощували свиней, а потім придбали два десятки нетелів. У жовтні минулого року вже відкрили  сімейну молочну ферму, яку назвали «Стара хата». Починали з 4 корів, нині в господарстві 29, в планах до 80 голів. Телята, яких цьогоріч привели корови після штучного осіменіння, всі молочної  породи.

     Що вирізняє молочну ферму «Стара хата» так це те, що корови круглорічно знаходяться на безприв’язному утриманні, що максимально наближене до природних умов. Завдяки цьому тварини дають більше якісного молока, а господар затрачає менше часу. Влітку корови більшість часу проводять на пасовиську, а взимку від негоди ховаються у просторому корівнику без стійл, але з годівничками та гумовими підстилками. Займається господарством уся дружна родина – старші сини, дочки та дружина Катерина.

     Олександр в майбутньому хоче створити молочний кооператив.

     Однією з мрій-ідей фермера є власна сироварня, організація послуг із  «зеленого» туризму у Рогожанах. Господар хоче, аби кожен міг приїхати у село та  насолодитись усіма його перевагами – скуштувати смачних натуральних продуктів, подихати свіжим повітрям, порибалити, назбирати ягід і грибів, покататись на конику. 

 

 

 

 

     Фермерська родина Віктора Бошеля господарство «Молочна мрія»: дружина Оксана та маленькі помічники Оленка і Богданка. Віктор займається сироварінням, активно працює над розвитком молочної галузі на Волині. Сім'я проживає в селі Пустомити Горохівського району Волинської області – це мала батьківщина Віктора, тут він народився і виріс. Повернутися до рідного села нехай і не на постійне місце проживання змусила сумна подія. Декілька років тому померла мама Віктора. Питання, що самому батькові робити з господарством, і головне – з коровами, яких на той час тримали дві, постало враз дуже гостро. Вихід із ситуації підказала господарська «жилка» хлопця і його тяга до експериментаторства. Віктор почав виготовляти сир. Спочатку брав молоко від власних корів, а потім коли налагодилась реалізація сиру задумався над збільшенням поголів’я худоби.

     За підтримки проекту «УкрМілкІнвест» збудували ферму на 32 голови, закупили худобу. Нині в господарстві налічується 23 корови.

     Відповідно до Постанови КМУ від 25.08.2004 №1102 в поточнму році 2 сімейні фермерські господарства отримали фінансову підтримку на поворотній основі, яка не перевищує 500 тис.гривень на господарство.

     Одне із таких родина Юхимчуків Надії та Ігоря, господарство «Молочне диво» - власники першого сімейного фермерського господарства на Волині. Досвід фермерства перебрали в батька, а першу власну корівку отримали після одруження – подарунок зробила бабця дружини у якості приданого. Самим дивним є те, що мешканка міста Луцька, молода жінка стала фермерувати.

     В рамках проекту компанія “Укрмілкінвест” дала сім’ї обладнання та безвідсотковий кредит на кілька років. За ці гроші Юхимчуки звели корівник та закупили худобу.

     Наразі на фермі утримуються 35 корів, молоко з яких фермери реалізують на молокопереробне підприємство. До речі, кожна з корівок має своє ім’я та підписане місце.

     Юхимчуки мають чотирьох помічників – Олега, Мирослава, Богдана та маленького Назара. Їх виховують у любові до праці та відданості власній справі. Найстарший нещодавно навчився самостійно водити трактора.

     Придбати вакуумну установку аби зробити продукцію ферми ще більш якісною, а в перспективі взагалі побудувати другу ферму – такі плани будують Юхимчуки зараз. Зізнаються, все це – аби і вони, і діти залишилися жити та працювати на батьківщині.

 

 

 

 

 

     Родина Горолюків з села Свійчів Володимир-Волинського району назвали своє фермерське господарство «Біле золото». Трудяться так само і великі, і малі. Власник господарства Валерій Горолюк навіть придбав племпоголів'я та отримає часткове відшкодування з державного бюджету.

 

 

 

     Саме трансформація особистих селянських господарств в сімейні фермерські господарства забезпечить самозайнятість членів родини, та можливість брати участь у різних напрямках державної підтримки.

     Хочеться достукатися до очільників громад: Давайте усіма можливими шляхами допомагати цим малим господарствам та розвивати підприємницьку ініціативу селян, особливо тих, хто сьогодні утримує ВРХ, корів. Вони роблять велику справу.